Font Boyutu

Fidan Dikim ve Bakımı

SAHİL BÖLGELER İÇİN GETİRİSİ YÜKSEK OLAN YEŞİL VE JAPON ERİK ÇEŞİTLERİ

PDFYazdırePosta

Meyvecilikte esas olan kurallardan birisi yaptığınız emeğin karşılığını almaktır.Bu konuda emeğinizin karşılığını almak istiyorsanız bahçenizin rakımına uygun çeşitlerine uygun meyve çeşitlerini belirlemektir.Bahçe tesisi yapmayı düşündüğünüz arazi erik için uygun ve deniz seviyesinden fazla yüksek değilse erik  cinslerini iyi belirleyerek yatırımınızı karlı bir hale getirebilirsiniz.

Rakımı düşük olan (En fazla 500 metre) araziler için Dikimi Uygun Olan Erik  Çeşitleri Nelerdir?

Firmamız size bu konuda yeşil erik olarak can,papaz,cin,aynalı  ve Japon eriği grubundan black amber,black diamond,black star, black beauty,red beauty çeşitlerini tavsiye etmektedir.

Can ve papaz eriklerini sera içerisine alarak erik yetiştiriciliği yapabilirsiniz.Yeşil eriklerin daha çok gelir getirmesini istiyorsanız erken hasat etmeniz gerekmektedir.Bunun bir örneği Silifke Değirmendere köyünde mevcuttur.Erikler 40-60 TL arasında değişen fiyatlara üreticiden alınmaktadır.

Black serilerden black amber(siyah inci) ve black diamond(siyah elmas)  iri olanlarıdır.Çukurova bölgesinde firmamıza gelen taleplerde bu eriklere 6 numara 9 numara gibi değişik rakamlar verilmektedir.Halbuki bu isimler literatürde yoktur.

Black serisi Japon erikleri çeşitleri 2010 yaz sezonunda  Çukorova bölgesinde 1,5-2 tl arasında fiyatlarla alıcı bulmuştur.Black serisi Japon erikleri ağaçlarında meyve tutumu çok güzel olup bahçeleri ise tonaja çok rahat oturmaktadır.

Mersin Erdemlide gezmiş olduğumuz bir red beauty(bazı çiftçiler 4 numara demektedir) Japon eriği bahçesinde meyvelerin tutumu gerçekten gözle görülmeye değerdi.Çitfçimiz Musa bey 1,5 dönüm yerden 2920 kilo meyve aldığını ve satış fiyatının 2,5-3,5 tl arasında değiştiğini belirtmiştir.Mersin Erdemli ilçesinde Red Beauty  Erik bahçesi mayıs ayının 2. Ve 3. Haftasında hasat edilmiştir.

 

Peki bu Erik çeşitleri  Ekonomik Verime Ne Zaman Geçer?

Ortalama klasik anaçlı meyve fidanlarında bu sene 5-7 yıl  arasında (bu bahçeye olan bakımınıza göre değişmektedir) yarıbodur  erik  fidanlarında ise daha kısa olmaktadır.Verime geçmiş olan bir Japon eriği agacından minumum 50  kg meyve alırsınız.

Şimdi bodur kavramına aşina olmayabilirsiniz ama  gerçek anlamda bir verim ve kalite istiyorsanız bodur veya yarıbodur meyve fidanı ile bahçe tesisi yapmanız daha olumlu sonuclar verecektir.

En çok kullanılan yarıbodur erik anacı ise myrobolan 29c anacıdır.

Myrobolan 29c anacı  hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız

Çiftçilerimiz bazen bodur meyve fidanlarının maliyetini çok fazla bulmaktadır.Aslında işin özüne baktığınızda  hiç öyle değildir.Klasik anaçlı meyve fidanlarının verime geçmesini ve bodur anaçlı fidanların verime geçme sürelerini hesaplarsanız bunu çok rahat bir sekilde görebilirsiniz.

Bodur meyve bahçelerinde  ilaçlama ve işçilik maliyetleri klasik meyve bahçelerine göre daha az maliyetlidir.

 Bodur meyve bahçelerinde birim alandan daha fazla verim alırsınız

 Bodur anaçlar meyvedeki kaliteyi artırır ,erkenclilik kata

Bodur anaç bahçenizde ürünleri daha standart hale getirerek en fazla 2 kategoride ürün oluşmasını sağlar.

Unutmayın Bir meyve bahçesi tesisinde en önemli olan konu fidandır.Daha sonra diğer unsurlar gelmektedir