Font Boyutu

Fidan Dikim ve Bakımı

Badem Fidanı Çeşitleri Genel Değerlendirmesi

PDFYazdırePosta

Badem Fidanı Çeşitleri Genel Değerlendirmesi

Badem bahçesi tesisi uzun vadeli bir yatırımdır.Ülkemizde hazine ve orman arazilerinin kiralanabilir nitelikte olmasını devletimiz sağlamış aynı zamanda  bu araziler üzerinde badem fidanı dikimini teşvik etmiştir.Bu arazileri tüzel kişiler, ve şahıslar kiralamaya başlamışlardır.Arazi üzerinde badem fidanı dikimini yapacak olan tüzel kişilikler veya  vatandaşlar badem fidanı seçiminde  kaliteli badem fidanı ve kaliteli ırklar konusunda bilgi sahibi değillerdir.Peki ne yapılması gerekir?Elbette bu iş profesyonel firmalarla yapılması gereken bir iştir.Sonuçta kiralanan arazilerde tarım ne kadar iyi olursa ülkemiz açısından da o derece iyi olacaktır.

 

Genelde piyasada kabul gören 2 ırk var.Bu ırklar nonperial bademi ve ferragnes bademidir.Bu ırkları diğer yazılarımızda da değerlendirmiştik fakat yinede tüm badem çeşitlerini genel anlamda değerlendirmek istedik.

Başlangıçta  badem fidanı dikilecek olan toprağın bademe uygunluğunu önce toprak analizleriyle tespit etmek gerekir.Eğer arazi badem fidanı dikimine uygun ise uygun olan badem çeşitlerini seçmek gerekir.

Peki Hangi bademler seçilmeli hangi badem  çeşitlerinde uzak durulmalıdır.Seçilecek olan badem çeşidinin  özellikleri

*Meyvenin iç randımanı yüksek olmalıdır.

*Meyvenin ikiz oranı düşük olmalıdır.

*Ağacın geç çiçek açması gerekmektedir.

*Ağacın hastalıklara karşı olan direncinin yüksek olması gerekir.

*Kuşla mücadele sorunun olmaması gerekir.

*Meyve oluşum döneminde atılan ilaçların meyve etine geçmemesi gerekir.

 

Yukarıda saydıklarımıza en parelel olan çeşitler Amerikan orijinli nonperial(el bademi) ve Fransız orijinli ferragnes bademidir.

Nonperial bademi değerlendirmesi için tıklayınız

Ferragnes bademi değerlendirmesi için tıklayınız

Rus bademleri geç çiçek açmasına rağmen ikiz meyve oranının yüksek olmasından dolayı kabul görmemektedir.İspanya orijinli cristomorto  bademinde periyodisite mevcut olup tuono çeşidinde ise ikiz meyve oranı %30 kadar yaklaşmaktadır.