Font Boyutu

Fidan Dikim ve Bakımı

Badem Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar ve Genel Özellikleri

PDFYazdırePosta

  Badem Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar ve Genel Özellikleri

Badem fidanı diğer fidanlara göre kökleri hassas olan bir fidan çeşididir.Köklerin mümkün olduğu kadar rüzgar almaması gerekir.Örneğin arazi üzerinde badem fidanı dikimini  yaparken  badem fidanlar büyük haşalara konulup üstleri ince odun talaşlarıyla doldurulduktan sonra arazi üzerinde belirlenen bölgelere dağıtılır.Fidan dikilecek çukura haşadan çıkarılıp çıkarılıp dikildiğinde açık kök badem fidanlarının tutma oranı çok yüksek olacaktır.Çünki kökler mümkün olduğunca havayla temas etmeyecektir. Tüplü badem fidanlarında köklerin havayla teması asgari seviye olduğundan fidanları haşa içerisine koymaya gerek yoktur.

 

 Badem Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar ve Genel Özellikleri

 

Ülkemizde badem fidanı üretiminde kullanılan ağırlıklı anaç acı badem anacı(yabani badem) olup bunun yanında klasik şeftali anacı ,nemeguard  ve yarıbodur  gf677 ve garnem anaçları kullanılmaktadır.

 

Acı badem anacı ile oluşturulan badem fidanları uzun yıllar dayanabilmetedir.Bu anaçla oluşturulan badem fidanları fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre veya fidanlar veya sıralar arası 6 şar metre olacak şekilde dikilebilir.Acı badem anacı sususluğa dayanımı en yüksek olan badem anacıdır.Kurak bölgelerde ve kireçli bölgelerde yetişebilmektedir.Nemetoda hassas bir anaçtır.

 

 

 

Gf677 Anacı

 Gf677 anacı şeftali badem melezi bir anaç olup dikim mesafesi sıralar arası 5 metre fidanlar arası 3 metre olacak şekilde dikim yapılabilmektedir.Gf677 anacı kuvvetli bir anaç olup anaç ömrü kısadır.Ürün erken verime oturmaktadır. Kireçli ve kısıtlı sulama şartlarına sahip topraklarda şeftali ve bademler için ideal bir anaçtır. Ağır, taban suyu yüksek, havalanması iyi olmayan toprakları sevmez.Klasik anacın %15-20 i kadar az taç yapmaktadır.

 

Garnem Anacı

 

GF 677 anacı taban suyu yüksek, drenajı iyi olmayan topraklarda asfeksi (kök boğulması) nedeniyle kurumakta, GN anaçları ise Myrobalan (erik) geni taşıdığı için ağır topraklara da uyum sağlamaktadır. Kök ur nematoduna dayanıklıdır. Kuvvetli gelişen, toprağa bağlanması iyi olan bir anaçtır.Fidan dikim mesafesi fidanlar arası 4 metre sıralar arası  5 metre olacak şekilde olmalıdır.Kuvvetli gelişen bir anaç olup normal badem anacının %20 si kadar daha az taç yapmaktadır.