Font Boyutu

Fidan Dikim ve Bakımı

Japon Erik Çeşitleri ve Japon Erik Yetiştiriciliği

PDFYazdırePosta

Son yıllarda yaygınlaşan japon erik yetiştiriliciliğinde en fazla kullanılan japon erik çeşitleri hasat sırasına göre aşağıdaki gibidir.

Red beauty ,Obilnaja ,Black Star ,Black splendır , Santa Rosa,Red Hearth ,Black Amber ,Quen Rosa ,Orginal Sun ,Black Amber ,Black Diamond ,Friar ,Fortune, Tracy Sun, Original Sun, Angeleno, October Sun , Autumn Giant 

 Red Beuaty Japon eriği Erkenci bir japon eriğidir.Sahil Bölgeler İçin tavsiye edilir.Tozlayıcı olarak can eriği kullanılır.Sahiil bölgeler için uygun bir eriktir.Bazı bölgelerde 4 numara erik olarakta adlandırılmaktadır.Sahil bölgelerde mayıs ayı ilk haftası içerisinde hasadı başlamaktadır.

Obilnaja japon eriği kırım menşeiili olup 5 numara olarakta adlandırılmaktadır.Tozlayıcısı olarak black amber ve black diamond erikler kullanılabilir.Sahil bölgelerde mayıs ayının son haftasında hasat edilmektedir.

Black star , black diamond  ve black splendır japon eriği sahil bölgelerde haziran ayı içerisnde olmaktadır.Black star ve daimond da  tozlayıcı friar veya santa rosa, black splendırda pioner eriği kullanılmaktadır.

Santa rosa ve friar genel olarak japon eriklerinde tozlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Yüksek rakımlı bölgeler için soğuklama ihtiyacı fazla olan angeleno, autmun giant , october sun japon erik çeşitleri kullanılmalıdır.

Japon eriği yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta arazinin rakımına uygun cins seçimi ve arazinin erik yetiştiriciliği için uygun olup olmadığıdır.

Japon erikleri fidanında kullanılan anaçlar yabani erik, nemeguard, ve yarı bodur myrobolan 29 c anaçlarıdır.Moder bahçe tesislerinde yarı bodur veya bodur anaç anaç kullanımı hem meyvelerin starndar bir seviyede olmasını hemde birim alandan daha az maliyetle daha fazla ürün alınmasıını sağlamaktadır.