Font Boyutu

Fidan Dikim ve Bakımı

Erkenci Kiraz Çeşitleri ve Erkenci Kiraz Çeşitleri ile Bahçe Tesisi-Yetiştiriciliği

PDFYazdırePosta

 

Türkiye erkenci kiraz yetiştiriciliği denince akla ilk gelen yer İzmir Kemalpaşadır.Bölgenin rakımı 200-300 arasında değişmekte olup erkenci kiraz yetiştiriciliğinde mesafe kat etmiş ilçerimizden bir tanesidir.Erkneci kiraz yetiştiriciliğinde 2011 sezonunda 15-20 gün gecikmeli olarak mayıs ayının 2 haftasında piyasaya çıkmıştır.Kaynak haber linki için tıklayınız.

Erkenci kiraz çeşitlerinde ilk olarak early lorry daha sonra, early burlat ve star giant çeşitleri gelmektedir. Bu çeşitler arasında en iri olan star giant kiraz çeşididir.Kemalpaşa için tahmini hasat tarihi mayıs ayının ilk haftasıdır.Sahil bölgeler için uygun olabilecek bir çeşit olan erkenci kiraz yetiştiriciliği çiftçinin yüzünü fiyat olarakta güldürmektedir.Kemalpaşa 2011 mayıs satış fiyatı 10-15 liradir.

Kiraz bahçesi tesisi yapılırken mutlaka yarı bodur-bodur anaçlı kiraz fidanı dikimi yapılmaktadır.Yarı bodur anaçlı kiraz fidanlar ile tesisi edilen bahçeler hem daha kaliteli ürünler vermekte hemde birim alandan daha fazla ürün alınmaktadır.Maxma 14 anaçlı yarı bodur kiraz fidanı cinsine 45-80 kg arasında meyve vermektedir.Dekara fidanlar arası 3 metre sıralar 4 metre olmak kaydıyla 80 fidan dikimi yapabilirsiniz.

Kiraz Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Bodur kiraz anaçları hakkında bilgi almak için tıklayınız

Klasik anaçlı kiraz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Yarı bodur anaçlı kiraz fidanı fiyatlarımız çin tıklayınız