Font Boyutu

Son Haberler

AB'den Türk Meyve Sebzesine Yüzde 10 Fiziki Denetim Şartı

PDFYazdırePosta

 

 

AB'den Türk Meyve Sebzesine Yüzde 10 Fiziki Denetim Şartı  

Meyve sebze alımında denetimi sıklaştıran Avrupa Birliği, önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'den alacağı bu ürünlerin yüzde 10'unun fiziki denetimden geçmesini istiyor. Avrupa Yaş Meyve ve Sebze Birliği (Freshfel Avrupa) teknik danışmanı Frederic Rosseneu, meyve ve sebzelerdeki 'pestisit' kalıntıları nedeniyle Avrupa Birliği'nin Türkiye'den ithal edilen ürünlerde 2010'dan itibaren önceden bildirimle, armut, kabak, biber ve domateslerin yüzde 100'ünde idari, yüzde 10'unda ise fiziki denetim istediğini söyledi.

 

Bursa Uludağ İhracatçı Birlikleri, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen 'Yaş meyve sebze ihracatında tarım ilacı kalıntıları yönüyle avrupa birliği ne istiyor?' konulu konferansa katılan Freshfel Avrupa teknik danışmanı Rosseneu, meyve ve sebzelerdeki pestisit kalıntıları ile ilgili AB kurallarını anlattı. Pestisit kalıntılarının önemi, AB Mevzuat Çerçevesi, AB Pazar Koşulları ve Türk ihracatı açısından somut çıkarımlarda bulundu.

 

Yaş meyve ve sebzede kullanılan pestisitlerin hayatın bir parçası olduğunu ve kullanmaktan başka çare bulunmadığının altını çizen Frederic Rosseneu, söz konusu kimyasalların güvenli kullanımının gerektiğini belirterek, "Bunları, bir kısım zararlı böcekleri yok etmek için kullanmaktayız. Bunu yaparken çoğunluğu bitki üzerinde kalıyor ve kaybolmuyor. Bu nedenle önemli olan bunu hiç kullanmamak değil, yeterli derecede kullanmaktır." dedi. Bu konuda hükümetlerinde azami kalıntı düzeyine (AKD) göre düzenlemeler yaptığına dikkat çeken Rosseneu, bunda tamamen bir yasaklama değil, yeterli derecede kullanımının kontrolünün söz konusu olduğunu ifade etti.

 

Freshfel teknik danışmanı Rosseneu, AB Hızlı Alarm sisteminde 2009'da biraz düzelme olmasına rağmen bunun yeterli olmadığını ifade ederek, "2008'de Türk menşeli yaş sebze meyvede pestisit kalıntıları ile ilgili alarm sayısı 40 olurken, 2009'da ise alarm sayısı 29'a gerilemiş durumda. Kayda değer miktarda taze mahsulde AKD'ye uygunsuzluk: Amitraz, Diyazinon, Methomil, Oksamil, Direkt sonuçlara bakıldığında ise; Artan resmi denetimler; 2010 itibariyle önceden bildirimde, armutların, kabakların, biberlerin ve domateslerin yüzde 100'ünde idari, yüzde 10'unda ise fiziki denetim istenmiştir. Armutlarda ise Kasım 2009'da acil önlemler gerekliliği vurgulanmış." dedi.

 

Pestisit kalıntılarının bütün paydaşlar için önemli bir konu olduğunun altını çizen Frederic Rosseneu, "AB mevzuatı değişmektedir. Özel talepler tedarik zincirindeki değişiklikleri yönlendirmektedir, perakendeye erişim şartı gibi. Bazı Türk ihracat kategorilerinin mükemmel ünü ve genel performans ile algıyı geliştirmek için diğer kategorilerde de güvenilirliği arttırmak gerekmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

 

"DAHA KALİTELİ ÜRÜN İHRAÇ ETMELİYİZ"

 

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı ise, ekonomik kriz öncesinde önemi gittikçe artan ve yaş meyve sebze ihracatını engelleyebilecek sorun haline gelen 'tarım ilaçları' konusunun gittikçe öneminin arttığına dikkat çekerek, "Daralan talep ile ithalatçıların çok seçici davranacakları bir ortamda 'güvenilir ürün' ilk sırada olacaktır. İzin verilenin üzerinde ya da yasaklı ilaç kalıntısı bulunması halinde ihracat zorlanmakta ve bozulan ülkemiz imajını düzeltmek ilave çabaları gerektirmektedir." dedi.

 

Dr. Salih Çalı, geçen yıl düzenlenen konferansta bu konuda uyarılarda bulunduklarını kaydederek, "Düzenlediğimiz panellerin açılış konuşmalarında dile getirdiğimiz bir ifadeyi burada yeniden tekrarlamak istiyorum: 2009 yılında tüm süpermarketlerin özellikle Türk ürünleri için yoğun analiz stratejilerini biliyoruz. Çoğu analiz yaptırmadan ürünlerini rafa koymayacaklardır. Bu süreçte maalesef kurunun yanında yaş da yanacaktır. Bir üreticinin hatasını tüm ülke ve sektör çekecektir. Bu nedenle herkes kendini ve çevresini denetlemelidir. Bu uyarılarımızı yine tekrarlıyoruz. Maalesef bu kaygılarımız doğru çıktı, armut ve diğer bazı ürünlerimizde de tarım ilacı kalıntı sorunlarıyla karşılaştık ve bundan büyük zarar gördük." şeklinde konuştu. Oluşan bu olumsuz imajı ortadan kaldırmak için AB ve diğer ihracatta bulunulan ülkelere daha güvenilir yaş meyve ve sebze ürünleri pazarlayarak bunu kanıtlamak gerektiğini sözlerine ekledi.