Font Boyutu

Son Haberler

SULUOVA DA 410 DEKARLIK KAPAMA CEVİZ VE BADEM BAHÇESİ KURULDU

PDFYazdırePosta

 

 -Orman Bakanlığı Amasya Çevre Orman İl Müdürlüğü Ağaçlandırma Şb. Müdürlüğünün ortak katkıları ile Suluova Girne ve Beyazit Mahallesi sırtlarında Esat Kemal YEĞENOĞLU ve Kamile GÜLARSLAN Ceviz ve Badem Özel Ağaçlandırma Projesi kapsamında 410 dekarlık alanda Kapama bahçeye 6900 Adet 1-2 yaşlı Ceviz Fidanı ve 1000 adet Badem fidanı dikildi.

 

Proje kapsamında dikilen fidanların tamamı sertifikalı olup, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından 80.binTL desteklemede bulunulacağı belirtildi.

 

Bu güne kadar projede harcanan para miktarı 215 .bin TL olup, Sulama, toprak ve fidan çukuru hazırlığı, gübre vs. çalışmaların büyük yekün teşkil ettiği ifade edildi.

 

Proje Koordinatörü İşletmeci Sn.Suat GÖNENÇ’in ifade ettiğine göre; Aşılı ve sertifikalı fidanların Denizli İlinden alındığı, 5 yıl içinde tamamen meyve verim çağına geleceği, 3. yıldan itibaren ise meyve tutmaya başlayacağı, Suluova İlçesine ayrı bir güzellik ve Oksijen kaynağı olacağı, Danışman olarak Tokat GOP.Üniversitesinden hocalarından istifade ettiği belirtilmiştir.