Font Boyutu

Son Haberler

KIRIKKALE'DE BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİNE DESTEK

PDFYazdırePosta

 

 
 

Kırıkkale Tarım İl Müdürlüğü, ceviz ve badem yetiştiriciliğini yaygınlaştırma amaçlı çiftçilere fidan dağıtım programı düzenlindi. Programa Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner katıldı. Tarım İl Müdürlüğü Binasında ceviz ve badem fidanlarını çiftçilere, Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner verdi

 

Kırıkkale’de modern sistem meyveciliği yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyleyen, Kırıkkale Tarım İl Müdürü Süleyman Yıldız, “Kırıkkale’de modern sistem meyveciliği yaygınlaştırmak amacıyla planlanan ve yıl içerisinde yaptığımız hibe destek çalışmalarına ilave olarak Genel Bütçeden sağladığımız kaynakla, Genel Bütçe ve üretici desteği ile 7850 adet aşılı badem ve 5200 adet aşılı ceviz fidanı temin edildi. Kırıkkale genelinde 52 çiftçimize 10’ar dekar olmak üzere toplam 520 dekar örnek ceviz bahçesi, yine 40 çiftçimize 5’er dekar olmak üzere toplam 200 dekar örnek badem bahçesi tesis edilecektir. Bu projenin toplam parasal tutarı 72 Bin TL’dir. Bu proje tutarının %75’i kamu, %25’i çiftçi desteği ile gerçekleştirilmektedir” dedi.

 

Topraklarımız bereketli

Türkiye’nin ceviz ve bademi dışardan aldığını belirten Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, “Ceviz ve badem gibi kuruyemiş cinsi ürünleri dış ülkelerden getiriyoruz. Kuruyemiş vatandaşlarımızın vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir ve vatandaşımız kuruyemişi çok tüketiyor. Böyle bir projeye bizlerin ihtiyacı var. Bizim Kırıkkale ve Türkiye toprakları bereketlidir. Kırıkkale badem ve ceviz yetiştirilmesi konumunda iklimi uygun bir şehirdir. Halkımızın ve çiftçimizin bu projeye ilgi göstermesinden dolayı mutluyum. Burada 100 120 Bin TL bir bütçe ile 92 çiftçiye proje gerçekleşmiş. Biz bu açıdan gelecek nesillere bir şey bırakmalıyız. Bunlardan başında ise toprak ve ağaç gelmektedir. Bu bizim dinimizin görevlerinden de biridir. Bu inançla bu projeye ilgi duyan arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlk mahsulden istiyorum

Ceviz ve badem mahsulünün 4 yıl sonra yetişeceğini söyleyen Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, “Bu fidanlar 3- 4 yıl sonra ilk mahsulünü verir. Bunlar yetişince her çiftçiden bir paket ceviz, bir paket badem istiyorum. Bana ilk mahsulünden bir hediye verebilirsiniz. Çiftçilerimiz bizim için önemlidir. Her konuda çiftçilerimize destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bundan sonra da çiftçilerimizin yanında olacağız. Tarım İl Müdürümüz bu konuda bizlere bilgiler veriyor. Çiftçi her zaman bazı desteklere muhtaçtır. Bizde bu desteği vermek amacındayız. Halka hizmet, hakka hizmet anlayışı ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Anız yakmayın

 

Çiftçilerin kesinlikle anız yakmamasını ve anızları kullanmasını isteyen Güner, “Çiftçilerimizde anızları yakmasınlar. Anızları biriktirsinler ve onları saman haline getirip tekrar kullansınlar. Anız yakmak bir çözüm değildir. Topraklarımızı karartmayalım aksine yeşillendirelim. Anızları yakarak o tarlada bulunan çekirge, yılan gibi hayvanları da yakıyoruz. Bu hayvanları istemeden de yakarak, Allah’tan nasıl bereket bekleyeceğiz. Ayrıca anız yangınları diktiğimiz ağaçlara ve doğada bulunan her şeye zarar veriyor. Çiftçiler anızları yakmasın, onları bir şekilde kullansın. Hiç bir şey yapamıyorlarsa anız makinesi ile imha edip tekrar tarlalarına anızları döksünler veya hayvan yeminde kullansınlar” diyerek sözlerini noktaladı.