Font Boyutu

Son Haberler

KIRKLARELİ BADEM FİDANI DİKİMİ VE BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ TEŞVİĞİ

PDFYazdırePosta

 Kırklareli Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı, yaptığı açıklamasında, 200 dekar alanda uygulamaya konulacak badem yetiştiriciliği projesiyle, yılda 120 ton üretim gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

 

120 ton Badem’in 2009 yılı fiyatlarıyla değerinin 720 bin lira olduğunu ifade eden Yazıcı, dikilen fidanların 5 yıldan sonra iklim ve bakım şartlarının uygun olması halinde dekar başına yıllık 600 kilogram ürün verebileceğini belirtti.

Badem’den elde edilen gelirin çiftçilere büyük ekonomik katkı sağlayacağını anlatan Yazıcı, projenin merkezde 12 köy, Kofçaz ilçesinin 8, Pınarhisar ilçesinin 5, Vize ilçesinin 7 köyünde uygulanacağını bildirdi.

Bademin Anadolu'nun en eski meyve türlerinden birisi olduğunu ifade eden Yazıcı; “Ancak, ülkemizde bademe öteki meyve türleri kadar önem verilmemekte olup, genellikle tarlaların kenarında sınır ağacı olarak yetiştirilmekte. Erken çiçek açan bir meyve türü olan bademin çiçeklerine, ilkbahar donları zarar verdiğinden badem ağaçlarından düzenli bir şekilde ürün alınamamaktadır. Bu durum ticari olarak badem yetiştiriciliğinin gelişmemesinde önemli bir etkendir'' dedi.

Ülkemizin artan ve giderek kentleşen nüfusunun gerek duyduğu badem talebinin ülke içinden karşılanamadığından, diğer ülkelerden ithal edildiğini hatırlatan Yazıcı, şunları söyledi:

''İthal edilen iri, gösterişli ve kaliteli bademler yerli bademlere göre piyasada çok daha yüksek fiyatla satılmaktadır. Bademin normal fiyatlara çekilebilmesi, üreticilerin badem yetiştirmeye teşvik edilmesinden geçmektedir. Badem yetiştiriciliğinin kendine özgü özellikleri iyi bilindiği ve üreticiye aktarıldığı takdirde, başarılı olamamak gibi her hangi bir neden yoktur'' dedi.Kırklareli ve bağlı ilçelerinde uygulanacak olan badem fidanı dikimi projesinde işçilik, dikim, bakım işleri ve arazinin koruma altına alınmasının  şahıslar tarafından yapılacağını belirten Yazıcı; ''Badem fidan finansmanın yüzde 100'ü İl Özel İdaresince karşılanacak olup, yüzde 50'si çiftçi tarafından badem fidanları verim çağına geldiğinde yani 2014-2015 yıllarında faizsiz olarak 2 eşit taksitte ödemesi yapılacaktır. Bu sayede 8 bin badem fidanı toprakla buluşacak'' diye konuştu.aa

 

Badem yetiştiricliği hakkında daha ayrıtılı bilgi almak için tıklayınız

Badem fidanı çeşitlerimizi  görmek için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımızı görmek için tıklayınız