Font Boyutu

Son Haberler

Beyaz Kiraz Para Etmedi

PDFYazdırePosta

 

 

Beyaz kiraz para etmedi

Ekonomik anlamda beyaz kirazın üretiminin tamamının yapıldığı Konya'nın Ereğli ilçesinde bu yıl 8 bin tona yakın beyaz kiraz hasat edildiği bildirildi.

 

Ereğli ilçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven, ilçenin farklı bölgelerinde 15 yakın köyde 50 bin dekar alanda beyaz kiraz üretiminin yapıldığını belirtti.

 

Türkiye'de ekonomik anlamda beyaz kiraz üretiminin tamamının Ereğli'de yapıldığını ifade eden Özgüven, “Beyaz kiraz cenneti” olarak adlandırılan ilçede her yıl ortalama 7-10 bin ton beyaz kiraz üretimi yapıldığını bildirdi.

 

BEYAZ KİRAZ BU YIL PARA ETMEDİ

 

Özgüven, üretilen kirazların ilçedeki İtalyan ortaklı iki firma tarafından işlendikten sonra İtalya'ya gönderildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 

“İtalya'ya ihraç edilen bu kirazlar daha sonra birçok Avrupa ülkesine gönderiliyor. İtalya başta olmak üzere Avrupa ve dünyadaki çeşitli ülkelere gönderilen beyaz kiraz, ağırlıklı olarak pasta süslenmesinde kullanılıyor. Kozmetik sektöründe de kullanılan beyaz kirazdan 8 bin tona yakın rekolte elde edildi, ancak fiyatlar düşük olduğu için çiftçi bu yıl umduğunu bulamadı. Geçen yıl beyaz kirazın kilogram fiyatı 1 liradan başladı. Bu yıl ise fiyatlar 85 kuruşa düşünce çiftçi fazla kar edemedi. Çiftçi çok fazla değil yüzde 10-20 kar istiyor ama onu da alamadı.”

 

Beyaz kirazın daha çok sanayide kullanıldığı için pazarlama noktasında sıkıntı yaşadıklarını anlatan Özgüven, bu yıl fiyatların da düşmesiyle çiftçinin gelecek yıllar için üretimi artırma düşüncesinden uzak olduğunu bildirdi.

 

Özgüven, Tarım Müdürlüğü olarak daha önce beyaz kirazın kompostosunu ve marmelatını yaparak pazarlama noktasında çiftçiye destek olmaya çalıştıklarını, bu yıl da Ereğli Belediyesinin katkılarıyla bu tür faaliyetleri yürüteceklerini sözlerine ekledi.