Font Boyutu

Son Haberler

Iğdırda Badem Tohumları Toprakla Buluştu

PDFYazdırePosta

 

Iğdır'da 5 bin ocak badem tohumu toprakla buluştu Iğdır Valiliği ve Çevre Orman Müdürlüğü, ildeki orman alanlarını artırmak ve kuraklığı önlemek amacı ile 5 bin ocak badem tohumu ekti.

 

Iğdır Yeşil Kuşak Ağaçlandırma Ormanı'nda yapılan ağaç dikimine Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, İl Tarım Müdürü Yusuf Yıldırım, Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün, Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri katıldı.

 

Ağaç dikiminde konuşan Iğdır Valisi S. Saffet Karahisarlı, kent ormanının 4-5 yıl önce kurak bir arazi olduğunu hatırlatarak, "Kent ormanımızda son 4-5 yılda il müdürlüğümüz ve kamu kurumlarımızla birlikte yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarının sonucunu aldık. Artık Iğdırlılarımızın hafta sonarlında gelip piknik yapabilecekleri güzel bir ormana dönüştü. Şimdi öğrencilerimiz ve rektörümüzle birlikte badem tohumu ekiyoruz. Bu badem tohumları, çevre müdürünün söylediğine göre örnek olacak. Eğer burada başarılı bir sonuç alırsak, ilimizin yağış almayan kurak yerlerinde de badem tohumu ekimini denemek istiyoruz. İlimizde orman varlığı hiç yok denecek kadar az, sıfıra çok yakın. Bunun da sebebi yağış oranının çok düşük olmasıdır. Biz de elimizden geldiği kadar ağaçlandırma çalışmalarına hız veriyoruz." dedi.

 

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz da ağaçlandırmanının önemine değinerek, "Türkiye arazilerinin yüzde 78'i erozyona maruz kalıyor. Erozyonun önlenmesi için ağaç dikimine önem vermeliyiz. Çünkü ağaç atmosfere oksijen veriyor, havayı temizliyor. Ormanlar hem erozyon hem de havanın temizlenmesi açısından çok önemli. Iğdır'ın iklimin ılıman olması ve topraklarının verimli olması dolayısıyla arazi bakımından her türlü bitki ekmeye uygun. Doğu Anadolu Bölgesi'nin her türlü sebzesini-meyvesini karşılayabilecek güçte. Tabiiki profesyonel bir tarım yapılırsa karşılığı alınır. Ziraat Fakültesi'nin Iğdır'da açılması da çok isabetli karar olmuştur." diye konuştu.

 

Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün ise organizasyonun deneme amaçlı olduğunu ifade etti. Alana badem tohumu attıklarını belirten tazegün, şöyle dedi: "10 bin badem tohumunda yüzde 50 başarı sağlasak, 5 bin adet badem fidanı demektir. Eğer başarılı olursak çalışmalarımızı artıracağız. Iğdır'ın birçok alanı kurak ve orman yönünden çok zayıf. Burada başarılı olursak ilimizin birçok bölgesinde bu çalışmalar devam edecek. Ayrıca ilimiz içinde ayrı bir gelir kaynağı olmasını ümit ediyoruz."