Font Boyutu

Son Haberler

Tarsusta Erkenci Nektarin ve Şeftali Çeşitleri Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor

PDFYazdırePosta

15.04.2011 tarihinde tarsususa yapmış olduğuz gezide bazı erkenci nektarin ve şeftali çeşitlerinin üreticinin yüzünü fazlasıyla güldürdüğünü gördük.Şeftalide flored şeftali, nektarin early sprite nektarin çeşitlerinin üreticileri çok güzel gelir elde ediliyor.Flored şeftali 2011 mayıs ayından 3. hasadında kapanışı 3-4 liradan, nektarin ise 3-3,5 liradan yapıyor.Poyraz komisyon evi ile yaptğımız söyleşide bu şeftalinin açıkta hale ilk geldiğinde 5-6 liraz kapanışının 3-3,5 liradan olacağını belirtti.Nektarinin kapanışı ise tahmini 2-2,5 liradan olacağını belirtti.

Flored şeftali ve early sprite nektarin klon anaçlarda ilk sene ağaç bası asgari 3-5 kilogram arasında vermektedir.Anaç olarak gf677 veya garnem anacı kullanılmaktadır.

 

Yukarıda görmüş olduğunuz ealry sprite firmamız çekimi olup aşağıda görmüş olduğunuz ise flored şeftali resmi olup tarsus halinde fotoğraf çekimi yapılmıştır.

 

 Bu nektarin ve şeftali çeşidi erkenci-turfanda üretim yapan bölgeler için üreticinin yüzünü güldürecek en önemli çeşitlerden bir tanesidir.

Early sprite nektarin bahçesisini izlemek ve bahçes tesisi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve videosunu izlemek için tıklayınız