Font Boyutu

Son Haberler

2011 Yılında Çanakkale'de Tüplü Ceviz ve Badem Fidanı Dağıtımı

PDFYazdırePosta

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde İlçe Tarım Müdürlüğü 2011 yılı içerisinde tüplü ceviz fidanı , tüplü badem fidanı ve asmadan oluşan 13.000 adet sertifikalı tüplü fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri Organik Meyveciliği Geliştirme kapsamında yapılan dağıtımla meyve bahçeleri ile üzüm bağlarının geliştirildiğini belirterek, “Buna göre üreticilere Chandler ve Franquette çeşidi ceviz, Nonperial ve Texas çeşidi badem, Cabernet Sauvignon, Shiraz ve Merlot çeşidi şaraplık üzüm, Red Globe, Cardinal, Trakya İlkeren, Uslu ve Italia çeşidi de sofralık üzüm fidanı dağıtımı yapılarak üzüm bağları ve meyve bahçeleri tesis edildi” dedi.

Gökçeada tarımında meyve alanlarının geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalarda bugüne kadar önemli yol kastedildiğini de belirten yetkililer, “Bugüne kadar 500 dekar ceviz, 250 dekar badem, 750 dekar bağ, 20 dekar nar ve 5 dekarda kivi bahçesi tesisi gerçekleştirildi. 2008 yılından buyana uygulanan bu projede böylece bugüne kadar toplam 775 dekar meyve bahçesi ile 750 dekar bağ alanı tesisi gerçekleştirilmiş oldu” dedi.