Font Boyutu

Son Haberler

Elbistanda Kayısı Fidanı Değil Çilesi Büyüyor

PDFYazdırePosta

2006 ve 2007 yıllarında Kahramanmaraş İl Tarım Müdürlüğü’nden İl Özel İdaresi desteği ile aldıkları kayısı fidanlarının türlerinin değişik çıkması ve aşısız olması nedeniyle

2006 ve 2007 yıllarında Kahramanmaraş İl Tarım Müdürlüğü’nden İl Özel İdaresi desteği ile aldıkları kayısı fidanlarının türlerinin değişik çıkması ve aşısız olması nedeniyle zarar eden Elbistanlı 51 üreticinin fidan çilesi bitmiyor. Üreticiler fidanların alındığı firmayı mahkemeye verdi ve zararlarının karşılanmasını istedi.

Bilindiği gibi, Kahramanmaraş İl Özel İdaresi, 2006 ve 2007 yıllarında Elbistan’daki bazı köylerde yaşayan çiftçilere bedelinin yüzde 50’si çiftçiler geri kalan yüzde 50’sinin de Özel İdare tarafından karşılanması yöntemiyle kayısı fidanı dağıtmıştı. Bu fidanlar Tokat merkezli bir firmadan ihale yönetimi ile satın alınmış ve çiftçiye dağıtılmıştı.

Fidan alan üreticiler, fidanların sözleşmede belirtilen cinste olmadığı ve çoğunun aşısız olduğunu görmüşler ve gerekli tespiti yaptırarak 2009 yılında firmaya dava açılmış firma bu konuda da suçlu bulunmuş ve zararı karşılaması istenmişti. Firma sözleşmede yer alan maddeler gereği bu tür bir durumda zararı karşılayacağını beyan etmiş ancak herhangi bir ödeme yapmamıştı. İl Özel İdaresi 2006 yılında dağıtılan fidanlar için firmaya 10 bin 707 lira, 2007 yılında ise 18 bin 463 lira ödeme yapmıştı. Ancak firmanın sözleşme şartlarına uymaması ile İl Özel İdaresi toplamda 15 bin 205 lira zarara uğratıldığı tespit edilmişti. Çiftçilerin zararlarının ise tespit komisyonunca belirlenmesi kararlaştırılmıştı.

Ancak, çiftçiler fidanları İl Özel İdaresi’nden aldıkları için fidan alımı yapılan Tokat merkezli firma zararlarını karşılamazsa dahi bu zararı İl Özel İdaresi’nden talep edebilecekleri belirtildi. Çünkü sözleşme gereği çiftçilerin uğradıkları zararların karşılanması konusunda idareye başvurmaları ve zararlarının tazmini için yargı yoluna gitmeleri sonucunda İl Özel İdaresi de bu zararı karşılama ihtimali ile karşı karşıya bulunuyor.

Eğer 5 yıllık süre dolarsa İl Özel İdaresi’nin söz konusu firmaya dava açma hakkı da ortadan kalkıyor. Mahkeme sonucunda firma İl Özel İdaresi’nin fidanlardan doğan 15 bin 205 lira zararını yasal faizi ile birlikte ödeyecek. Çiftçilerin zararı da tespit sonrası yine aynı yöntemle firmadan tahsil edilecek. Eğer firma ödeme yapmazsa çiftçiler İl Özel İdaresi ile muhatap olacak.

 Kaynak:
http://www.elbistanmanset.com/news_detail.php?id=4281  02.07.2011