Font Boyutu

Son Haberler

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda Bodur Elma Bahçesi

PDFYazdırePosta

 Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda Bodur Elma Bahçesi


Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumumuza tahsisli arazi üzerinde 2004 yılında 4 dekarlık alanda bodur elma bahçe tesisi kurulmuş, fidanların iklim ve toprak koşullarına uyumu ile alınan yüksek dekar verimi sayesinde 2006 yılında 6 dekar, 2007 yılında 43 dekar, 2008 yılında 10 dekar ve son olarak 2009 yılında 54 dekar olmak üzere toplamda 117 dekarlık alanda;

Yüksek telli terbiye file sistemli, damlama sulama yöntemli bodur elma bahçe tesisimiz bulunmaktadır. Halen ortalama dekar verimi 3000 Kg. civarında olup, mevcut fidanlarla birlikte yeni dikimi gerçekleştirilen fidanların gelişimi sonunda dekar veriminin 5000 kg olacağı değerlendirilmektedir.

Tesisimizde, granny smith elam , scarlet spur elma, fuji elma , red chief elma ve galaxy gala elma olmak üzere toplam altı elma çeşidi bulunmaktadır. Kullanılan yarı bodur ve bodur elma fidanları M9 ve MM111 anaçlı, virüs ari ve sertifikalıdır.

Elma yetiştiriciliğinde; fidanları beslemede kullanılan gübre ile hastalık ve zararlılara mücadelede uygulanan ilaçların organik sertifikaları mevcut olup, uygulama teknik personel nezaretinde hükümlülerce yapılmaktadır.

Amacımız, bodur elma yetiştiriciliğinde piyasa koşullarında rekabet ortamı yaratmak değil hükümlülerin infazları süresince kendilerini modern tarım teknikleri ile tanıştırılıp meslek edinmelerini sağlamak ve yöre üretecisine de verim ve kalite artışı konularında önderlik yapmaktır. Bu işkolumuzda 117 dekarlık bodur elma bahçesi ile birlikte yaklaşık 20 dekarlık alanda da kayısı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu iş kolunda 11 hükümlü istihdam edilmektedir.

Kaynak: http://www.nigdeacik.adalet.gov.tr/page28.html  05.07.2011

Yarı Bodur Elma Yetiştiriciliği ve Bodur Elma Yetiştiriciliği hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Yarı Bodur Elma anaçları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Bodur  Elma anaçları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Elma Fidanı Çeşirlerimiz  hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Elma Yetiştiriciliği wikipedia aksiklopedik bilgi için lütfen tıklayınız