Font Boyutu

Son Haberler

Bursa da Şeftali Üretiminde Düşüş Olabilir

PDFYazdırePosta

BURSA Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, son günlerdeki aşırı yağışların şeftali bahçelerini tehdit ettiğini belirterek, "Yıllık 140 bin ile 170 bin ton arasında olan şeftali rekoltesinde aşırı yağışlar sebebiyle yüzde 30'a varan düşmeler kapımızda" dedi.

Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde gözlemlenen yağışların taban su seviyesini yükselttiğini, şeftali  fidanı- ağacı köklerinin de bu nedenle kuruduğunu söyleyen Bursa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Doğan, "Mevsim normallerinin çok üzerindeki yağışlar sebebiyle yer yer yüzde 30'a yakın rekolte düşüşleri bekliyoruz. Tarım Bakanlığımızdan konuya duyarlı bir şekilde yaklaşmasını ve şeftali üreticilerinin kredi borçlarında ertelemeye gitmesinin bekliyoruz" diye konuştu.

Bursa'nın geniş bir zirai üretim desenine sahip olduğunu anlatan Doğan, şeftali denince de akla Bursa'nın geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte şeftalinin yanına deveci armudunu ve 'Bursa Siyah İnciri'ni de ekleyebildik. Ancak şu günlerde şeftalimiz yoğun yağışlardan dolayı ciddi bir tehditle karşı karşıya. Yoğun yağışlar yüzünden su altında kalan ağaç kökleri hava alamadığı için boğuluyor kuruyor. Son yağışlardan özellikle Samanlı, Vakıf, Arabayatağı, İsmetiye ve Demirtaş Bölgeleri'ndeki şeftali üreticilerimiz etkilendi. Şeftali üreticimize destek sağlanmazsa, her sezonda azalan şeftali dikim alanları çok daha hızlı bir şekilde azalacak. Bizim beklentimiz şeftali üreticilerinin yüzde 30'u bulan kayıplarının telafisi ve şeftali üretimine devam etmelerini sağlamak için devletimizin destekleme ve borç erteleme yoluyla çiftçimize destek olması."

BURSA, (DHA)

http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?tarih=06.07.2011&Newsid=161319&Categoryid=5

11.05.2011 19:08 Tarihli Haberi 

 

Şeftali fidanı  çeşitleri hakkında bilgi almak için tıklayınız

Yarı bodur şeftali fidanı anaçları hakkında bilgi almak için tıklayınız

Şeftali hakkında ansiklopedik bilgi için tıklayınız