Font Boyutu

Son Haberler

Karaburun da 224 Bin Fidan Dikimi

PDFYazdırePosta


Evet yanlış duymadınız, Karaburun Orman İşletme Şefi Sayın Selahaddin Aydın, kendisinin sorumlu olduğu Balıklıova-Mordoğan Çatalkaya Bölgeleri arasına 224 bin ağaç fidanını 6 ay gibi kısa bir sürede diktirerek bu alanda adeta rekorun sahibi oldu.
Karaburun Orman Şefi Sayın Selahaddin Aydın (Mardin doğumlu) kendi sorumluluk bölgesine bu çok sayıda fidanı İzmir Torbalı ve Muğla Gökyaka Orman İşletmeleri fidanlıklarından temin etti.
674 hektarlık fidan dikim sahası alana 65.000 selvi fidanı , 30.000 keçi boynozu fidanı , 5.000 badem fidanı , 6.000 defne fidanı, 25.000 fıstık çamı ayrıca Yayla Köyü'nde 100 hektarlık bir alana 5.000 mantar meşesi, 10.000 fıstık çamı, 63.000 selvi, 15.000 akasya fidanı diktirdiği gibi 6.450 zeytin delicesi ile 400 sakız delicesini aşılattı. (Ayrıca yakında Eylenhoca Köyü'ne 1000 adet defne fidanı dikilecek.)
İçinizde bu "mantar meşesi" fidanı da nedir? diyenler çıkmıştır.
Sadece anavatanı Portekiz, İspanya ve Cezayir'de yetişen mantar meşesi ağacının kabuğundan bildiğimiz şişe mantarlarının doğal olanı üretiliyor (şimdilerde suni olarak da üretiliyor, ancak şarap gibi hassas içkilerde tadı bozuyor).
İşte o mantar meşesi fidanı ilk olarak anavatanından getirildi ve deneme amaçlı Karaburun Yarımadası'na dikildi.
Şef Selahaddin Aydın bu çok sayıda fidan dikimini 6 ayda 10 personel ve 60 işçi ile başarmış.
Selahaddin Bey'in verdiği bilgiler bununla sınırlı değil!
Bu fidanların korunması için tam 34 km yangın emniyet yolu açıldığı gibi hayvan sürülerinden vb. sebeplerle yeni dikilen fidanları korumak için etraflarına tel örgüler çekilmiş.
Karaburun Orman İşletmesi bölge ormanlarını korumak için 4 adet yangın aracı bulunduruyor.
Ayrıca Seferihisar Bademli Köyü'nde 1 yangın söndürme helikopteri Karaburun'da olabilecek yangınlara karşı bekliyor ve 15-20 dakikada yangın yerine ulaşıyor.
Karaburun Orman Şefi Sayın Selahaddin Aydın'ın Karaburun halkına bir projesi ile ilgili mesajı var!
Şef Bey "Orman sahalarından elde edilen ürünlerden birinci dereceden köy halkı istifade edecek. Ayrıca bu dikim sahalarının korunması için bedeli karşılığı köy muhtarlığına teslim edilecek" diyor.
Kısaca köy muhtarlıklarına "al yangına vs. karşı koru ve bu koruma neticesinde ürünlerden al ayrıca para al" deniyor.
Karaburun köylüsü arazi darlığından sürekli göç eder bir durumdayken, bu proje ile köylüler rahatlayacak ve nüfus artabilecek.
224 bin fidanı 6 ay gibi bir sürede Karaburun Yarımadası'na diktiren Orman Şefi Sayın Selahaddin Aydın son olarak yarımada halkından bir ricası var!
Şef Bey "Yarımada vatandaşlarının orman yangınlarına karşı daha duyarlı olmasını, her türlü yangında Alo 177 Orman yangın hattını aramalarını bekliyoruz. Unutmayalım drmanların en büyük düşmanı yangınlardır" diyor.
Orman Şefi 224 bin çeşitli fidanı rekor bir sürede cennet Karaburun Yarımadası'na diktirdi.

KaynaK:haberanaliz.net/detay.asp?hid=82711 08.07.2011