Font Boyutu

Son Haberler

Orman Ve Su İşleri Bakanlığından Ceviz ve Badem Ormanları Projesi

PDFYazdırePosta

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye genelinde vatandaşa ekonomik katkı sağlayacak ceviz ve badem ormanları kuracak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bunun için özel bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi.
Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı olarak ilk ziyaretini bakanlığına bağlı genel müdürlerle birlikte memleketi Afyonkarahisar'da Vali İrfan Balkanlıoğlu'na yaptı.
Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ustalık döneminde önem verdiği konuların arasında orman ve suyun geldiğini söyledi.
Bu vazifeye layık olmanın gayreti içerisinde olacağını dile getiren Eroğlu, Başbakan Erdoğan'ın ustalık döneminde bütün Türkiye'de destan yazacaklarını belirtti. Orman teşkilatının bundan böyle çok daha hızlı ve dinamik bir şekilde hareket edeceğini aktaran Eroğlu, "Dünyada ormancılıkta ilk 3'e giriyoruz. Tabi ki bu dönemde daha da hızlanmak istiyoruz. Arkadaşlarımızla bir eylem planı hazırlıyoruz. İnşallah şimdiye kadar yaptıklarımızı katlayarak yolumuza devam edeceğiz. Özellikle Türkiye genelinde ağaçlandırılmadık yer kalmayacak." dedi.
Odun dışı ürünlerde ihracata yönelik bir takım çalışmaların gayreti içerisinde olacaklarını dile getiren Eroğlu, ceviz ve badem ile alakalı özel bir eylem planı hazırladıklarını söyledi. Türkiye'nin şu anda cevizin yüzde 65'ini yurt dışından ithal ettiğini hatırlatan Eroğlu, bunun Türkiye için kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etti. Vatandaşa ekonomik katkı sağlayacak ceviz, badem ve bal ormanları kurulması için eylem planı hazırladıklarını belirten Eroğlu, bu konuda çok büyük adımlar atacaklarını bildirdi.
Özellikle ormanların bakımının çok önemli olduğuna değinen Eroğlu, ormanların bakamını yaparak, işleterek odun üretimini artırmanın peşinde olacaklarını söyledi.
Bakanlık bünyesinde Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü kurulduğunu hatırlatan Eroğlu, şu anda dünyanın çok sayıda ülkesinin ağaçlandırma ve erozyonla mücadele konusunda Türkiye'den yardım istediğini söyledi. Eroğlu, dolayısıyla Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün bütün dünyaya hitap etmesi için kurulduğunu bildirdi.
Devlet Su İşleri (DSİ)'ni de daha güçlü ve dinamik hale getireceklerini dile getiren Eroğlu, "DSİ bu 4 yıllık dönemde destan yazacak. Sulanmadık yer bırakmayacağız. Barajlar ve göletler bu dönemde bitirilecek. Hidroelektrik santrallerinin tamamını bitiyoruz. Bitmeyen büyük baraj kalmayacak. Gölet ve sulama sistemlerini tamamlayacağız. Sulanmadık yer bırakmak istemiyoruz. Ne söz verdiysek onu yapacağız." dedi.
Bakan Eroğlu, daha sonrada Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı ziyaret etti.

 Kaynak:http://www.timeturk.com/tr/2011/07/09/orman-ve-su-isleri-bakanligi-ceviz-ve-badem-ormanlari-kuracak.html 10.07.2011

 

Firmamız 2011-2012 fidan sezonunda örtü altı aşılı badem fidanı aşısına başlamış olup üretilmeye başlanan tüplü aşılı  badem fidanı adedi tahmini 120.000-130.000 arasında , açık kök aşılı badem fidanı üretimi ise 30.000-40.000 arasındadır.Sipariş kabulüne 2011 temmuz ayı itibariyle başlanmıştır.Tüplü aşılı badem fidanı teslimatları 11. aydan itibaren, açık aşılı badem fidanı teslimatları aksi durumlar hariç(hava koşulları) 2011 12. ayda yapılmaya başlanacaktır.

 

Üretilen Sertifikalı tüplü aşılı  badem fidanı  çeşitleri

Ferragnes bademi

Ferradeul bademi

Teksas bademi 

Bertina bademi

Çağlalık Ak Badem

 

Üretilen Sertifikalı açık kök aşılı badem fidanı listesi

Ferragnes bademi

Ferradeul bademi

Teksas bademi 

Bertina bademi

Çağlalık Ak Badem 

 

aşılı Tüplü badem fidanıve açık kök aşılı badem fidanında kullanılan anaç acı badem anacıdı.Bir miktar hobi meyve bahcecilerine yönelik gf677 anacına üzerine yarı bodur badem fidanı üretimi yapılmıştır.Özel ağaçlardırma yapan tüzel kişilikler,şirketler ve şahıslar için 170.000 adede kadar fidan teminini rahatlıkla yapabilmekteyiz. Teşekkürler