Font Boyutu

Son Haberler

Banaz’daki Fidan Üretim Çiftliği Kentin İhtiyacını Karşılayacak

PDFYazdırePosta

Uşak Çevre ve Orman Müdürlüğü, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Banaz’da fidan üretim çiftliği kurdu. Ağaçlandırma çalışmalarında ihtiyacı karşılamak amacıyla oluşturulan çiftlikte bu yıl 650 bin adet fidan üretildi.

Çevre ve Orman İl Müdürü Ramazan Toker, 7 yıldır sürdürdükleri ağaçlandırma çalışmalarını aynı hızla sürdürdüklerini ifade ederek, Banaz’da oluşturdukları fidan üretim çiftliğinde yıllık üç milyon adet fidan üretmeyi hedeflediklerini söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun ve CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile fidan üretim çiftliğini gezen Ramazan Toker, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çevre ve Orman Ramazan Toker, burada yaptığı açıklamada Banaz ilçesinde uzun süredir kullanılmayan Evrendede Fidan Üretim Merkezi'nin yeniden faaliyete geçirildiğini ve bu yıl 650 bin adet fidan ürettiklerini söyledi. Fidan üretim çiftliğinde kentin ihtiyacını karşılayacak düzeyde üretim yapılacağını söyleyen Toker, “Son 8 yılda ilimizde rekor seviyede ağaçlandırma çalışması yaptık. Geçen yıla kadar fidanların tamamını dışarıdan satın alıyorduk. Bu alan daha önce fidan üretim çiftliği olarak kullanılıyordu. Biz bu çiftliği yeniden faaliyete geçirdik Bundan sonra ihtiyaç duyduğumuz fidanları kendimiz üreteceğiz. Fidan çiftliğini kademeli olarak büyüteceğiz. Önümüzdeki yıl çiftlikte bir milyon fidan, daha sonra da iki milyon adet fidan üretmeyi hedefliyoruz. Hem kendi fidanımızı kendimiz üreteceğiz hem de vatandaşlarımıza fidan satacağız. Ağaçlandırma çalışması yapmak isteyen kurum ve sivil toplum örgütlerine de ücretsiz fidan vereceğiz” dedi.

Uşak’ın ağaçlandırma konusunda son yıllarda ciddi başarılar elde ettiğini ifade eden Meclis Başkanı Ali İhsan Uzun ise “İlimizde yürütülen bu çalışmalar ilerleyen yıllarda daha net bir şekilde görülecek. Geleceğimizin için doğayı korumak zorundayız. Bunun en önemli adımı da yok olan orman alanlarında ağaçlandırma çalışmaları yürütmektir” dedi.

Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da çiftlikte çalışan kadınlarla sohbet edip ağaçlandırma seferberliğinin önemine değindi.

Kaynak:http://www.haberciniz.biz/banazdaki-fidan-uretim-ciftligi-kentin-ihtiyacini-karsilayacak-1099203h.htm  10.07.2011

Sertifikalı meyve fidanı çeşitlerimiz için lütfen tıklayınız

Sertifikalı meyve fidanı fiyatlarımız için lütfen tıklayınız

Meyve Fidanı hasat tarihleri için tıklayınız

Fidan sertifikalarımız için tıklayınız