Font Boyutu

Son Haberler

Çanakkale'de Şeftali Bahçesi Yapanlar Kazanıyor

PDFYazdırePosta

Türkiye'nin önemli meyve üretim merkezlerinden biri olan Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde, kirazda istediklerini alamayan üreticiler, şeftali satışlarıyla umutlandı.

Lapseki'de 40 yıldır meyve üretimi yapan Rıfat Kaşıkçı,  bu yıl yağışlar dolayısıyla kiraz ağaçlarının döllenme yapamadığını ve geçen yıl 16 ton kiraz elde ettiği ağaçlarından, bu yıl yüzde 10'luk bir kısmı olan 1600 kilogramı zor topladığını söyledi.

Kaşıkçı, bölgede kiraz ağaçlarında yaşanan döllenme sorunu dolayısıyla zararın büyük olduğunu belirterek, ''Bu yıl umudumuzu şeftaliye bağladık. Erken olgunlaşan oralet, dikseret ve menekşe gibi şeftali cinslerini topladık ve iç piyasaya satmaya başladık. Şeftalilerin erken olması dolayısıyla fiyatlar oldukça iyi seyrediyor'' dedi.

Üreticilere para kazandıracak şeftalinin 'Freedy' cinsi olduğuna işaret eden Kaşıkçı, şöyle konuştu:

''Şeftali'nin kilo satış fiyatı 1 ile 3 lira arasında değişiyor. İhracat henüz başlamadı. İlerleyen günlerde ihracat başladığı zaman fiyatlar artar diye bekliyoruz. Şu anki fiyatlardan da oldukça memnunuz. Bu fiyatların devam etmesi üreticinin yüzünü güldürür. Bu sene şeftali oldukça fazla. Geçen yıl 30 ton civarında şeftali üretmiştim. Bu yıl ise 40 ton şeftali üretimi bekliyorum. Bölgedeki tüm üreticiler şu anki durumdan memnunlar. Kirazdaki zararımızı, şeftaliden çıkartacağımızı düşünüyoruz.''

Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem de ihracatçı firmaların geçen yıl Lapseki'den yaklaşık 120 ton civarında kiraz aldığına işaret ederek, ''Bu rakam bu yıl 30 tonda kaldı. Bu yıl şeftali de ise artış bekliyoruz. Lapseki merkezi ve köylerinden yılda yaklaşık 50 bin ton şeftali üretiliyor. Bu yıl ise 60 bin tonun üzerinde üretim bekliyoruz. Üretilen şeftalilerin 20 bin tonu Rusya ağırlıklı olmak üzere, İran'a ve çeşitli ülkelere ihraç ediliyor'' ifadelerini kullandı.

KaynaK:http://www.milligazete.com.tr/haber/seftali-ureticinin-yuzunu-guldurdu-209360.htm

Eklenme:13.07..2011

Şeftali fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı bodur şeftali fidanı üretiminde kullnaılan yarı bodur şeftali ve nektarin anaçları için tıklayınız

Sahil bölgelerde kazandıran şeftali çeşidi ve nektarin çeşitleri  ile ilgili haberimizi okumak için tıklayınız