Font Boyutu

Son Haberler

Sultağında Kiraz Bahçelerinde Hasat Başladı

PDFYazdırePosta

Sultandağı İlçesinde bu yıl 12’nci düzenlenen Kiraz Festivaline katılan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sultandağı İlçesinde Ahmet Şahin isimli vatandaşa ait bahçeye girerek ilk kirazı kendi eliyle topladı. İlk kirazı toplayarak Kiraz Hasat Bayramını başlatan Vali Balkanlıoğlu, hayırlı, uğurlu ve bereketli bir kiraz hasat zamanı olması temennisinde bulundu


Kiraz’ın İlimizde öne çıkan en önemli tarımsal ürünlerden birisi olduğunu söyleyen Vali Balkanlıoğlu, Kiraz Hasat Bayramı etkinlikleri kapsamında kiraz bahçelerini ziyaret ederek kiraz toplayan kadın çiftçilerle görüştü.
Kiraz bahçelerini eşi Bayan Esma Balkanlıoğlu ile birlikte gezen Vali İrfan Balkanlıoğlu, kiraz üretimi, toplanışı, ithalat ve ihracatı hakkında bilgiler edindi.
Bahçeleri ziyaret sırasında Vali İrfan Balkanlıoğlu’nu bilgilendiren İl Tarım Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Ülkemiz Dünya Kiraz Üretiminde lider olup 2010 yılında 417.694 ton kiraz üretimi gerçekleştirdiğini bildirdi. 2010 Yılı kesin ürün rakamlarına göre Afyonkarahisar’ın Türkiye üretiminin %9 unu ürettiğini belirten Tarım Müdürü Erdurmuş, “İlimiz piyasaya orta geççi ürün arz eden en önemli ildir. Halihazırda ili-mizde 29086 da toplu meyvelik alanı, 472.612 adet meyve veren ağaç mevcut olup meyve veren ağacın da %78'i Sultandağı İlçemizde bulunmaktadır. Sultandağı ilçemizde üretilen kirazın %60’ı ihracata gitmekte olup bu sebeple kiraz ilimizde öne çıkan önemli ihraç ürünlerinden biridir. İlimizin en önemli kiraz çeşidi 0900 Ziraat 'dır. İlimizde 2010 yılı ağaç başına verim 78 kğ. olarak gerçekleşmiştir. Bu yıl rekoltede %20’lik bir düşüş olmakla beraber kalitenin çok iyi durumda olduğu gözlenmektedir. Elde edilen ürünlerin %50’si 26 mm. olup fiyat ortalaması 3.5-4TL civarında seyretmektedir” dedi.
Vali İrfan Balkanlıoğlu ve beraberindekiler daha sonra bu yıl 12’ncisi düzenlenen Kiraz Festivaline katıldılar.

Eklenme tarihi:13.07.2011

Wikipedia ansiplpeik bilgi almal için yandaki adrese tıklayınız  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kiraz