Font Boyutu

Son Haberler

Sökede Elma Bahçesi Projelerinde İlk Hasat

PDFYazdırePosta

Söke’ye bağlı Karacahayıt Köyü’nde geçen yıl başlatılan bodur yarı bodur  elma bahçesi projesi ilk meyvelerini vermeye başladı.Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından desteklenen bodur yarı bodur  elma fidancılığı projesi daha sonra genişleyerek, bölgede elma bahçeleri oluşturulmasına başlanmıştı. Karacahayıt Köyü’nde dikimi yapılan elma fidanları bir yaşına gelirken; bir yaşındaki genç fidanlar ilk mahsulünü vermeye başladı.

İlk mahsulü toplayan Karacahayıt Köy Muhtarı Ahmet Ateş Söke Ziraat Odası Meclis toplantısında Söke elması sürprizi yaptı. İlçe Kaymakamı Mehmet Demirzer’in de davet edildiği ilk mahsul toplantısında Kaymakam Demirezer, Ziraat Odası Meclis Üyeleri ile Söke’nin elmasının ilk tadına bakanlardan oldu.

SÖKE ELMALARI ORGANİK

Söke’nin elma üretiminin tamamen organik olarak yapıldığı ve hiç ilaç kullanılmadığı belirtilirken; buna rağmen erkenci elma çeşidi olan William Sprite çeşidi olan elmalarda elma içi kurdunun hiç rastlanmadığı söylendi.

KÖYLERİMİZDE MEYVECLİĞİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

Söke’ye bağlı köylerde meyveciliğin gelişmesini arzu ettiklerini, hatta köylerde değişik ürün desenlerinin oluşmasını istediklerini belirten İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, “Söke’de elmacılığın yapılabilmesi için iklimsel bazı endişeler vardı. Ancak ürüne baktığımızda kış aylarında yaşanan dolu felaketine rağmen olumlu sonuç alındığını görüyoruz. Bu mutluluk verici. Elma ve elmanın dışındaki diğer meyve ürünlerinin Söke’ye bağlı köylerde üretiminin yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

“KİRAZ VE ERİK DENEMESİ YAPILACAK”

Elma mahsulünde meyvecilikte ilk sınavı geçen Söke’ye bağlı Karacahayıt Köyü’nde elmadan sonra diğer meyve türlerinde de denemeler yapılacak. Karacahayıt Köyü’nün genç Muhtarı Ahmet Ateş, önümüzdeki süreçte kiraz ve erik fidanlarının dikimi yapılarak verim denemelerinin yapılacağını söyledi. Köylerde küçük çapta hayvancılık yapıldığını meyvecilik ile köylülerin daha fazla gelir elde edebileceğinin altını çizen muhtar Ahmet Ateş; “3 dönüm elma bahçesi olan vatandaş ailesini rahatlıkla geçindirebilir” diye konuştu.

Kaynak:http://www.haber01.com/soke-nin-genc-elma-agaclari-ilk-mahsulu-verdi-h9665.html

Eklenme:13.07.2011

Yarı Bodur Elma Yetiştiriciliği ve Bodur Elma Yetiştiriciliği hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Yarı Bodur Elma anaçları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Bodur  Elma anaçları hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Elma Fidanı Çeşirlerimiz  hakkında ayrıntılı bilgi almak için lütfen tıklayınız

Elma Yetiştiriciliği wikipedia aksiklopedik bilgi için lütfen tıklayınız