Font Boyutu

Son Haberler

En İyi Kiraz Yetiştiricileri Belirlendi

PDFYazdırePosta

aydın haberleriaydın haberleri

[13-07-2011]

Wikipedia ansiplpeik bilgi almal için yandaki adrese tıklayınız  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kiraz

 

10. Yukarı Kayacık Kiraz Festivali kapsamında düzenlenen ‘Kiraz Teşvik Yarışması’nda en iyi kiraz yetiştiricileri belirlendi.

Aydın merkeze bağlı Yukarı Kayacık köyünde bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Yukarı Kayacık Kiraz Festivali” kapsamında düzenlenen ‘Kiraz Teşvik Yarışması’ ve ‘Yağlı Güreşler’ büyük çekişmeye sahne oldu. Festivale Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Aydın İl Genel Meclisi üyeleri, çevre köy muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Güreş müsabakaları ile başlayan festival, halk oyunları gösterileri ve protokol konuşmaları ile devam etti.

Festivalin açılışında konuşan Yukarı Kayacık Köyü Muhtarı Ersoy Özcan, “Aydın'daki kiraz üretiminde Yukarı Kayacık köyünün önemli bir yeri vardır. Merkez ilçemizin geçen yıl ki kiraz üretim miktarı yaklaşık 265 tondur. Bu miktarın çoğu da Yukarı Kayacık köyünden çıkmıştır. Bu köyümüzde 200 ton'a yakın kiraz üretim ve satışı yapılmaktadır. Köyümüzde üretilen kaliteli kirazlar iç ve dış pazarda satılmaktadır” dedi.

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem de; “Türkiye büyüyor, gelişiyor, dünyada hak ettiği yere geliyor. Bunu başarmak için çok çalışıyoruz, didiniyoruz ve ekonomisi 10 büyük ülke arasına girmek için çalışıyoruz. Atatürk ve arkadaşlarının bize emanet ettiği bu vatanı yükseltmeye çalışıyoruz. Dünyada ekonomik büyüme rakamı olarak yüzde 11’lik büyüme ile ilk sırada yer alıyoruz. Bunu hep birlikte başardık. Bütün Avrupa ülkelerinin büyüme rakamlarını üst üste koyduğumuzda, tek başına Türkiye’nin büyüme rakamını yakalayamıyor. Bunu hep beraber yakaladık. Halkımız 12 Haziran Genel Seçimleri’nde büyüme ve istikrara verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. AK Parti olarak halkımızın bize gösterdiği bu güven ile üçüncü dönemimizde de daha çağdaş ve özgür bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yukarı Kayacık köyünün kiraz üretiminde yakaladığı başarının diğer köylere örnek olması gerektiğini kaydeden Vali Coş ise, Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı ancak çalışarak ve üreterek başarabileceğimizi ifade ederek, “'Birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var. Birlik ve beraberliğimiz, inşallah dünya var oldukça devam edecek. Bu festivalde ayrıca ata sporumuz güreşe de katkı sağlanıyor. Böyle festivallerde köyün adı duyuruluyor, tanıtım gerçekleşiyor, birliğimiz beraberliğimiz pekişiyor, çeşitli siyasi görüşler, felsefi görüşler bir araya geliyor. Köyümüzün ihtiyaçlarını not aldık, imkanlarımız doğrultusunda yardımcı olacağız. Festivale katılan, emeği geçen 7 den 70 e herkese teşekkür ediyorum. Bir olalım, iri olalım, diri olalım” şeklinde konuştu.

Her yaş grubunun mücadele ettiği güreş müsabakalarına çevre köylerden ve Aydın’dan gelen yüzlerce güreş sever büyük ilgi gösterildi. Festival kapsamında düzenlenen ‘Kiraz Teşvik Yarışması’na yedi üretici katıldı. Yapılan değerlendirme sonucu yarışmada birinciliği 93,5 puanla Yaşar Koralı, ikinciliği 93 puanla Ahmet Yörük, üçüncülüğü 91 puanla Bayram Ali Abaka ve dördüncülüğü ise Mustafa Pehlivan elde etti. Dereceye giren üreticilere ödülleri ve katılım belgeleri Vali Coş ve protokol üyeleri tarafından verildi.

(İHA)
Kaynak:http://www.mucadele.com.tr/haber/ilceler/en-iyi-kiraz-yetistiricileri-belirlendi/30327

Eklenme tarihi:13.07.2011