Font Boyutu

Son Haberler

Hükümetin Ceviz ve Badem Ormanları Planı

PDFYazdırePosta

Bakan Eroğlu, ceviz ve badem ile ilgili özel bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi. Türkiye'de cevizin yüzde 65'inin yurt dışından ithal edildiğini kaydeden Bakan Eroğlu, "Bu, Türkiye için kabul edilemez bir durumdur. Bu bakımdan arkadaşlarıma talimat verdim. Ceviz, badem gibi birtakım ürünler, özel ağaçlandırma, bal ormanlarının kurulması. Bunların alanında gerçekten çok büyük adımlar atacağız" şeklinde konuştu.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, odun dışı ürünler gibi ihracata yönelik birtakım çalışmalar içerisinde olacaklarını, ceviz ve badem ile ilgili özel bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yeni bakanlık görevinin ardından ilk ziyaretini Afyonkarahisar'a gerçekleştirdi. Öğle saatlerinde kente gelen Bakan Eroğlu, ilk olarak Afyonkarahisar Valiliği'ni ziyaret etti. Yeni bakanlıkla birlikte kurulan yeni birimler ve devam eden birimlerin genel müdürleri Bakan Eroğlu'nun ziyaretinde hazır bulundu. Tören mangasını selamladıktan sonra Afyonkarahisar Valilik makamına çıkan Bakan Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı olarak ilk ziyaretine ilişkin notlarını Şeref
Defteri'ne kaydetti.
Bakan Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı ismine daha alışamadığını belirterek, "Bazen kendi bakanlığımı Çevre ve Orman Bakanlığı olarak söylüyorum sonra hemen çeviriyorum. Ben artık Çevre ve Orman Bakanı değilim, Orman ve Su İşleri Bakanı'yım diyorum" şeklinde konuştu. Yeni bakanlık bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü'nün daha çok büyüdüğünü belirten Bakan Eroğlu, "Özellikle bazı ağaçlandırma ile ilgili birimler, mesela ORKÖY oraya geçti. Bütün bölgelerde ve illerde
burası tek muhatap olacak. O bakımdan faydalı oldu. Bundan sonra çok hızlı bir şekilde hareket edecektir. Zaten dünyada ormancılıkta ilk üçe giriyoruz. Bu dönemde daha da hızlanmak istiyoruz. Az önce de sendikamızın olağan genel kurulu vardı. Orada da açıkça ifade ettim. Önümüzdeki 4 yıl zarfında arkadaşlarımızla zaten bir eylem planı hazırlıyoruz. Şimdiye kadar yaptıklarımızı katlayarak yolumuza devam edeceğiz. Özelikle ağaçlanmadık yer kalmayacak" dedi.
Bal ormanları gibi, vatandaşlara ekonomik katkı sağlayacak, ayrıca odun dışı ürünler gibi ihracata yönelik birtakım çalışmalar içerisinde olacaklarını anlatan Bakan Eroğlu, ceviz ve badem ile ilgili özel bir eylem planı hazırladıklarını bildirdi. Türkiye'de cevizin yüzde 65'inin yurt dışından ithal edildiğini kaydeden Bakan Eroğlu, "Bu, Türkiye için kabul edilemez bir durumdur. Bu bakımdan arkadaşlarıma talimat verdim. Ceviz, badem gibi birtakım ürünler, özel ağaçlandırma, bal ormanlarının kurulması.
Bunların alanında gerçekten çok büyük adımlar atacağız" şeklinde konuştu.
Ormanların bakımının çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, ormanlarda gerekli bakımı yaparak, işleterek odun üretimini de artırmanın peşinde olacaklarını aktardı. Yeni bir genel müdürlük olan Korunan Alanlar ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nü kurduklarını dile getiren Bakan Eroğlu, bu genel müdürlüğün de çok büyüyeceğini ifade etti.
Çölleşme ve Erozyon İle Mücadele Genel Müdürlüğü'nün kurulduğunu kaydeden Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:
"Bu da çok önemli. Çünkü, biz sadece Türkiye için düşünmüyoruz. Biz büyük bir ülkeyiz, Balkanlardan, Orta Asya'dan, hatta Ortadoğu ve Afrika'dan bizden özellikle erozyon kontrolü ve ağaçlandırma konusunda yardım istiyorlar. Dolayısıyla bütün dünyaya hitap edecek olan Çölleşme ve Erozyon İle Mücadele Genel Müdürlüğü kuruldu."
Bakan Eroğlu, Afyonkarahisar Valiliği'ne yaptığı ziyaretin ardından Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı da makamında ziyaret ettikten sonra Belediye Meclis Salonu'ndaki koordinasyon toplantısına katıldı.

Firmamız 2011-2012 fidan sezonunda örtü altı aşılı badem fidanı aşısına başlamış olup üretilmeye başlanan tüplü aşılı  badem fidanı adedi tahmini 120.000-130.000 arasında , açık kök aşılı badem fidanı üretimi ise 30.000-40.000 arasındadır.Sipariş kabulüne 2011 temmuz ayı itibariyle başlanmıştır.Tüplü aşılı badem fidanı teslimatları 11. aydan itibaren, açık aşılı badem fidanı teslimatları aksi durumlar hariç(hava koşulları) 2011 12. ayda yapılmaya başlanacaktır.

 

Üretilen Sertifikalı tüplü aşılı  badem fidanı  çeşitleri

Ferragnes bademi

Ferradeul bademi

Teksas bademi 

Bertina bademi

Çağlalık Ak Badem

 

Üretilen Sertifikalı açık kök aşılı badem fidanı listesi

Ferragnes bademi

Ferradeul bademi

Teksas bademi 

Bertina bademi

Çağlalık Ak Badem 

 

aşılı Tüplü badem fidanıve açık kök aşılı badem fidanında kullanılan anaç acı badem anacıdı.Bir miktar hobi meyve bahcecilerine yönelik gf677 anacına üzerine yarı bodur badem fidanı üretimi yapılmıştır.Özel ağaçlardırma yapan tüzel kişilikler,şirketler ve şahıslar için 170.000 adede kadar fidan teminini rahatlıkla yapabilmekteyiz.

Satışa sunulan ceviz fidanı çeşitleri

chandler cevizi

şebin cevizi

bilecik cevizi

kaplan 86 cevizi

yalova ceviz çeşitleri

Badem Fidanı ve Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız