Font Boyutu

Son Haberler

Sinopta Ceviz Yetiştiriciliği Hakkında Bilgilendirme

PDFYazdırePosta

 

Sinop Tarım İl Müdürlüğünce, ceviz yetiştiriciliği konulu toplantı gerçekleştirildi.Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen programda, Ziraat Mühendisi Prof. Dr.Yaşar Akça ve il Merkezinde  ve İlçelerden gelen tarım müdürlüğü yetkililerini ve çiftçileri, ceviz yetiştiriciliği , ceviz bahçesi tesisi konusunda bilgilendirdi.

 

Toplantının açılışında konuşan Sinop Valisi Ahmet Cengiz  tarımsal gelişmelerin Sinop'un geleceğinde önemli rol oynayacağını söyledi. Tarımsal üretim konusunda çiftçilere seslenen Cengiz, şöyle konuştu:

 

"İnsanlığın hayatını devam ettirebilmesi için sağlıklı beslenmesi çok çok önemli. Dolayısıyla burada tarımın büyük payı var. Sinop'un geleceği açısından tarımsal çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Tarımın il ekonomisindeki yeri büyük. İl tarımında büyük bir ekonomik girdisi olan cevizin uygun koşullarda uygun mekanlarda yetiştirilmesi bizim arzumuz. Sinop turizm potansiyeli olan bir il ama tarım potansiyeli de olan bir il. Özelikle daha fazla ekonomik değeri olan ceviz ve kestane varlığımızında artırılmasını arzu ediyoruz. Meyveli olsun, meyvesiz olsun ağaç dikmek ve yetiştirmek çok kutsal bir görevdir. Tarım çalışanlarından özgün çalışmalar yapmasını istiyoruz. Ezberi bozun, merdivenleri ikişer ikişer çıkın, iki kişilik çalışın. Çalıştığınız yerlerde iz bırakın. "

 

Vali Cengiz konuşmasında ayrıca, her ilçenin öncü olduğu bir bitki konusunda çalıştay düzenlemesi gibi bir projelerinin olduğunu da ekledi.

 

Vali Cengiz'in konuşmasının ardından çiftçilere seslenen, Prof. Dr. Akça, dünya tarımına ekonomik etkenlerin yön verdiğini ifade etti. Tarımda ekonomik analizin şart olduğunu vurgulayan Akça, şunları kaydetti:

 

"Günümüzde tarımda ekonomik analiz yapılması artık bir gereklilik haline gelmiştir. Bugün dünyada enerji sektörü ve tarım sektörü ön planda. Enerji sektöründe olanlar bile tarım sektörüne yatırım yapmaya başladı. Büyük firmalar ve holdinglerde tarıma doğru bir yönelme var. Otomotiv sektörü bile artık tarıma yönelmeye başladı. Bizim de ceviz yetiştiricileri olarak ilk amacımızın ekonomik analiz olması gerekmektedir. Ceviz sektöründe ilk amacımız üretimi nasıl artıracağımız olmalıdır. Bunun yanında kalite ve verimliliğinin artırılması çok önemli. Bu açıdan çiftçilerin kendilerini ağaç bakımı ve yetiştiriciliği konusunda yetiştirmeleri çok önem taşımaktadır. "

 Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-sinop-ta-ceviz-yetistiriciligi-konulu-toplanti-2869674/

Eklenme Tarihi:15.07.2011

Ceviz fidanı çeşitlerimi için tıklayınız

Ceviz fidanı fiyatlarımız için tıklayınız