Font Boyutu

Son Haberler

Bursa Armut Bahçeleri Yüz Güldürüyor

PDFYazdırePosta

Dünyanın armudu Bursa'dan

Dünyanın armudu Bursa Bu yıl 'Armut Yılı' ilan edilen Bursa'dan çeşitli ülkelere 80 bin ton armut ihraç edilmesi hedefleniyor.Bursa'da 2011 yılı Bursa Valiliği, Bursa Uludağ İhracatçılar Birliği, Bursa Ziraat Odaları ve Bursa İl Tarım Müdürlüğü tarafından ortaklaşa alınan bir kararla 'Armut Yılı' ilan edildi. Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, dünyada Santa Maria armudunun ender yetiştiği Bursa'nın Gürsu ve Kestel ilçeleri ile yine aynı ovalarda üretilen ve dünyada sadece Bursa'da yetişen deveci armudunun üretimindeki verimliliği arttırmak, aynı zamanda teknoloji kullanımını en üst seviyeye çekmek için 2011 yılının
'Armut Yılı' ilan edildiğini kaydetti. Deveci armudu ihracatının Bursa için önemli olduğunu söyleyen Fırtına, "Deveci armudu kendi menşeimizdir. Türkiye'nin Santa Maria armut üretiminin yüzde 90'ı da Bursa'da yapılmaktadır. Geçen yıl armutta çok bol verim vardı. Fakat verimde kalite düşüklüğü vardı ve ürünümüzü ucuza satmak zorunda kaldık. Fakat bu sene daha pazara inmeden armut dalında daha değerlidir. 2008 yılından önce Avrupa ve Doğu Avrupa'ya ihracatımız vardı. Fakat son 2-3 yıldan bu yana Irak, Arabistan, Kuveyt, Katar, Kazakistan, Türkmenistan ve hatta Çin'e kadar ihracat yapıyoruz. Yıllık ihracatımız 80 bin tonu bulmaktadır. Fiyat olarak 2 dolardan ihracat yapılırsa çiftimiz mutlu olur. Çünkü armut üretiminde masraflarımız oldukça fazladır. Bu sene rekolte düşüktür. Gürsu'nun 4 köyünde dolu olayı olduğu için 15-20 bin ton armut kaybımız var. Fakat ürün kaybı olsa da kalitemiz bu sene oldukça üst seviyelerdedir" dedi.

"ARMUDUN İRİSİ HORMONLU OLDUĞUNU GÖSTERMEZ"

Halk arasında yanlış bilinen bilgilere de açıklık getiren Fırtına, "Armut çok iri olduğu zaman halk arasında hormonlu derler. Fakat cinsine göre değişir. Örneğin deveci armudunun adedi 800 grama kadar çıkar. Santa Maria ise 200 gram civarındadır. Önceki yıllarda üreticilerimiz tamamen vahşi sulama dediğimiz yöntemlerle sulama yaparlardı. Şimdi üreticimizin yüzde 95'i teknolojiyi, yani damla sulamayı kullanmaktadır. Devlet Su İşleri ve Köy Hizmetleri'nin sulama göletleriyle büyük çoğunluğumuz damlama sulamaya geçmiş bulunmaktayız. Ziraat Odaları ve Tarım Köyişleri tarafından çiftçimiz bilgilendirilmektedir. İlaçlamada da yol katettik. Reçete usulü ilaçlama yaparak, ürünlerimizde hiçbir kalıntı bırakmamaktayız. Umuyorum armut, 30 Ağustos'ta pazarlara inecektir. Dünyada armut üretiminde 6. sırada bulunmaktayız. Bu armudun 210 bin tonu Bursa'dan çıkmaktadır. Bu da yaklaşık Türkiye üretiminin yüzde 50'si demektir" şeklinde konuştu. (iha)
 
Haber Eklenme:26.07.2011
Kaynak:http://www.bursahakimiyet.com.tr/haberDetay.aspx?hid=78137

Armut  fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı Bodur Armut Fidanı anaçları İçin Tıklayınız