Font Boyutu

Son Haberler

BAYAN FİDAN BUDAMACILARI İLGİ ODAĞI OLDU

PDFYazdırePosta

Bayanların ziraat ve tarım sektöründe de ağırlığı her geçen gün artmakta. Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi bayan öğrencileri 100 öğrenci ile mesleki uygulama derslerini Yrd. Doç. Dr. Satı Çöçü, Araştırma görevlisi Oguzhan Uzun Araştırma görevlisi Erman Beyzi gözetiminde Develi ovasındaki her geçen gün artan bodur elma ve armut bahçelerinde yapıyorlar.
Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Develi ovasında son yıllarda bodur, yarı bodur elma bahçelerinin hızla artışı yanında 2000 Deveci Armut'u ile örnek armut bahçesi kuran Azman çiftliği sahibi Şahin AZMAN; Deveci Armutlarının markalaştırma yolunda ilk adımını budama teknikleri konusunda İzmir bölgesinden davet ettiği budama uzmanı Ziraat Mühendisi Yüksel ERDOĞAN nezaretinde yaptıklarını beyan etti. 
Ziraat Mühendisi Yüksel ERDOĞAN;Develi Ovasında dikimi yapılan fidanların -25 dereceye kadar dayanıklılık gösterdiğini iklim şartlarına Develi Armudunun uyum sağladığını,budama tekniklerinden özellikle yeni dikilmiş fidanlarda ağaç gövdesini oluşturacak Gövde liderin belirlenmesi gerekliliğine dikkat çekerek öğrencilere budama tekniklerini uygulamalı olarak anlatmakta. 

Aynı zamanda özellikle İç anadolu da soğuğa karşı fidan diplerinin kapatılma alışkanlığının yanlış uygulandığını beyan eden Erdoğan, fidanların aşı noktalarını mutlaka ve mutlaka toprağın dışında kalması gerektiğini belirterek fidan bünyesinde oluşabilecek hastalıklara sebebiyet verilmemesini belirtti. Budama için ağaçların yapraklarını döktükten sonra en uygun zaman olan kasım aralık aylarında budamanın yapılabileceğini,Seyrani Ziraat Fakültesinin uygulama derslerinde öğrencilerini budama tekniklerine yönlendirmesi bizleri memnun etti

Haber Eklenme:26.07.2011

Kaynak:http://www.e-haberajansi.com/bayan-fidan-budamacilari-ilgi-odagi-oldu-1794.html