Font Boyutu

Son Haberler

Bursa Siyah İncirini Koruyalım Sektör Toplantısı

PDFYazdırePosta

Bursa Valiliği ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin (UYMSİB) işbirliğinde düzenlenen "2011 İhracatta Bursa Siyah İnciri'ni Koruyalım' konulu sektör toplantısı, yapıldı.

 

UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "2010 ihracatta Bursa Siyah İnciri yılı" kapsamında yapılan başarılı çalışmaların sektöre büyük faydalar sağladığını söyledi.

 

Çalı, son 3-4 yıldır ihracatta yaşanılan sorunları, üreticilerle ve sektörün tüm paydaşlarıyla değerlendirerek, disiplinli çalışmalar neticesinde büyük ölçüde azalttıklarını belirterek, şöyle konuştu:

 

"Özellikle ilaç kalıntıları riskine karşı yoğun çalışmalarımız oldu. Ayrıca 4-5 yıldır devam eden ABD'ye Bursa Siyah İnciri ihraç çalışmalarımızda sona gelindi. Kesim ve ihraç tarihlerinin belirli bir sisteme oturtulması konusunda da büyük mesafe katettik. Bu çalışmalar neticesinde 2010 yılında yakaladığımız başarılı tabloyu bu yıl da devam ettireceğimize inanıyor, 2011 sezonun tüm üretici ve ihracatçılarımız için bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyorum. "

 

Yapılan çalışmalar sırasında, ilgili kamu kuruluşları temsilcileri ve incir yetiştiren üreticilerle birlikte "Bursa Siyah İncir Çalışma Grubu"nu oluşturduklarını anlatan Çalı, Bursa Siyah İnciri'ni yakından ilgilendiren

 

"İlekleme" ve "Ethephon" maddesinin kullanımının önüne geçildiğini vurguladı.

 

Çalı son olarak, tüm bu başarılı girişimler neticesinde, 2010 yılında 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihracatı yapıldığını, buna karşılık 27 milyon dolarlık ihracat geliri elde edildiğini kaydetti.

 

-ÜRETİCİLER VE İHRACATÇILAR ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ-

 

Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren de 2010 yılında özellikle "Ethephon" etkili maddesinin kullanımının önüne geçilmesi bakımından, üreticiler ve ihracatçılar arasında yakalanan duyarlılık ve işbirliğinin önemine dikkati çekti.

 

Eren, sektörün bir bütün olarak çalışmasının bu yıl da aynı şekilde sürdürülmesinin önemine dikkati çeken Eren, "Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da üreticisinden depocusuna, ihracatçısından nakliyecisine kadar sistemli bir şekilde çalışmaya devam etmeliyiz. Bursa Valiliği olarak bu konuya sonuna kadar destek olmaya hazırız" diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı'nın başkanlığında gerçekleştirilen oturumda, ihracatçı firmaların temsilcileri Kerim Taner, Özkan Kamiloğlu, Atilla Aydınlı, Şendağ Uzun ve Kamil Eşi üreticilerin sorularını yanıtladı.

 

Toplantıya, Tarım İl Müdürü Kasım Piral, Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürü Çağatay Öztürk ile akademik odaların temsilcileri ve çok sayıda Bursa Siyah İnciri üreticisi katıldı.

 

Eklenme Tarihi:29.07.2011

Kaynak:http://www.haberler.com/bursa-siyah-inciri-ni-koruyalim-sektor-toplantisi-2897960-haberi/