Font Boyutu

Son Haberler

Çamardı Kiraz Bahçeleri İle Kazanmaya Başladı

PDFYazdırePosta

Image

Niğdenin Çamardı ilçesinde beş yıl önce dikilen kiraz fidanları bu yıl verdiği ürü nle üreticinin yüzünü güldürdü.

Geçim kaynaklarının başında tarım ve hayvancılık gelen Niğdede bu yıl üretilen mahsuller üreticiyi mutlu etti. Kiraz üreticiliği ile kısa bir süre önce tanışan Çamardılı üreticiler, beş yıl önce diktikleri kiraz fidanları sayesinde bugün önemli bir gelir kaynağına kavuşmuş durumda.

İlçenin tarım sektörüne son yıllarda verdiği ağırlık, hem üreticiyi hem de tüketiciyi olumlu yönde etkiledi. İç piyasanın yanı sıra ihracatçı firmaların da pazara girmesiyle birlikte kiraz fiyatları 3 lira 50 kuruş ile 4 lira arasında alıcı bulmaya başladı.

Çamardılı üretici İlhami Erikçi, kirazlarının veriminin bu yıl çok iyi olduğunu belirterek, pazarlama noktasında sıkıntı yaşamadıklarını, yurt içi ve yurt dışına kiraz ihraç ettiklerini söyledi. Çamardında kiraz üretiminin bundan 5 yıl önce başladığını ve her geçen yıl artış gösterdiğine değinen Erikçi, Çevre illerden gelen ihracatçı firmalarla ürünlerimizi Almanya, Hollanda gibi ülkelere gönderiyoruz. Kiraz, önümüzdeki yıllarda Çamardının en önemli tarımsal ürünlerinden biri olmaya adaydır. İklim şartlarına göre daha geç olgunlaşan Çamardı kirazı büyük talep görüyor. Bu yıl kiraz üretimi geçtiğimiz yıllara göre daha da artarak 25 bin ton rekolteye ulaşmasını bekliyoruz diye konuştu.

Haber Eklenme:01.08.2011
Kaynak:http://www.cumrapostasi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=11402&Itemid=2