Font Boyutu

Son Haberler

Elazığ Kebanda Kayısı Bahçelerinde Hasat Başladı

PDFYazdırePosta

 Keban'da Kayısı Hasat Dönemi
    
 Elazığ'ın Keban ilçesindeki 95 bin kayısı ağacında ürün toplama işlemleri başladı.

İlçeye bağlı köylerde her geçen gün artarak devam eden kayısı yetiştiriciliği, ilçenin meyve ihtiyacını karşıladığı gibi fazla kayısılar kurutularak islim yapıldıktan sonra kayısı tüccarlarına satılıyor.

Aa muhabirinin ilçe tarım müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, ilçe merkezi ve bağlı köylerde bu yıl 6 bin dekar alandaki 95 bin kayısı ağacından yaklaşık bin 700 ton kayısı toplanması tahmin ediliyor.

Geçen yıl ilçede 2 bin ton kayısı  üretildiğini belirten yetkililer, 12 Nisan'da yaşanan don olayının bu yıl üründe düşüşe neden olduğunu kaydetti.

-"SİLKELEYEREK" HASAT YAPMAK ZARARLI-

Kayısı ağaçlarında en uygun hasadın Elle toplama şeklinde olup, meyvelerin zarar görmemesi ve bir olgunlukta toplanmasının sağlanacağını ifade eden yetkililer, silkeleme yöntemiyle yapılan hasatta ağaç altına branda serilse bile meyvelerin zedelenebileceğini, aynı olgunlukta toplanamayacağını belirtti.

Çırpma yöntemiyle yapılan hasatta ise silkeleyerek hasadın zararlarına ilaveten ağaç dallarının ve meyve gözlerinin büyük ölçüde zarar görmesine yol açacağına dikkati çeken yetkililer, son zamanlarda yurt dışından ithal edilerek Keban'da geliştirilen örümcek ağı görünümünde olan brandaya silkelemek suretiyle meyvelerin zarar görmesinin önlenmesi yanında iş gücü ve zaman tasarrufunun da sağlandığını kaydetti.

Öte yandan ilçede yaş kayısının kilogram fiyatının 1. 20-1. 40 lira, kuru kayısının ise kalitesine göre 4. 00-5. 50 lira arasında alıcı bulması bekleniyor.

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-keban-da-kayisi-hasat-donemi-2899152/

Eklenme:01.08.2011