Font Boyutu

Son Haberler

Karaman Sarıveliler Kirazına Yoğun İlgi

PDFYazdırePosta

Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur yaptığı açıklamada, 10 yıl öncesine kadar bölgede kiraz üretiminin yok denecek kadar az olduğunu söyledi. 
Yapılan çalışmalar sonucu bugün bölgede ciddi kiraz üretiminin yapıldığının altını çizen Samur, bölgedeki mevcut 300 bini aşkın kiraz ağacından 100 bin kadarının meyve verdiğini belirtti. 
Bölgede kiraz üretiminde belli avantajların olduğunu vurgulayan Samur, şunları kaydetti: 
''Şu anda kiraz bahçelerinin rakımları 500 ile 1900 rakım arasında değişiyor. Bu şu demek; bölgede Temmuz ayında da, Ağustos ayında da kiraz bulunabiliyor. Yaylalarda kiraz olgunlaşmaya başladığında piyasada kiraz çok fazla kalmıyor. Bu yüzden de üreticinin kirazı yüksek fiyattan alıcı buluyor. Ayrıca kiraz bahçeleri daha yeni olduğu için dış pazara uygun kiraz çeşitleri ekiliyor. Çok yakında bölge kirazı ile dünyada söz sahibi olacak.'' 
İhracatçı firmanın son 5 yıl içinde bölgeyi keşfettiğini açıklayan Samur, bölgenin kirazını beğenen firmaların temsilcilerinin ilçeye kadar gelerek ürün aldığını belirtti. 
Belediye olarak ilçe dışında uygun bir alanda bir kiraz alım merkezi kurduklarını ifade eden Samur, ''Tüccar buraya geliyor, üretici ürününü getiriyor. Pazarlıklar yapılıyor. Bahçeler geziliyor. Çiftçi ürününü satıp, parasını alıyor. Bir bakıma bir kiraz borsası durumunda'' dedi. 
RUSYA VE AVRUPA ÜLKELERİNE KİRAZ İHRACATI- 
İlçede kiraz alımı yapan STAR gıda temsilcisi Erhan Üncü ise aldıkları ürünü Adana'dan Rusya'ya ihraç ettiklerini dile getirdi. 
Kirazın hassas bir meyve olduğunu anlatan Üncü, ilçede kiraz sezonunun yaklaşık 50 gün sürdüğünü bildirdi. 
Bu yıl sezon başında kirazın kilosunun 5 liradan açıldığını söyleyen Üncü, ''Şimdi yine kirazın durumuna göre 4 lira ile 6 lira arasında değişiyor. Buraya günde 30- 40 ton arasında kiraz geliyor. Aldığımız ürünleri biz hemen Adana iline götürüyoruz. Orada kiraz sınıflandırılıp şoklanıp paketlendikten sonra Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor'' şeklinde konuştu. 
Bölgeden aldıkları kirazın oldukça verimli ve kaliteli olduğuna dikkati çeken Üncü, ilçede kiraz sezonunun uzun sürdüğünü, bölgede en iri kirazı bulmakta zorluk çekmediklerini kaydetti. 
''CEBİMİZ PARA GÖRDÜ''
Kiraz üreticileri de kirazın bu yılki fiyatlarından oldukça memnun olduklarını açıkladı. 
 ''Cebimiz para gördü'' diyen üreticiler, iyi ürünün her zaman değerli olduğunu ifade etti. 
Yaylalara yeni kiraz bahçeleri kurduklarını vurgulayan üreticiler, ulaşım ve sulama sorunlarının çözülmesi halinde Sarıveliler'den dünyanın her yerinde satılabilecek kirazı üretebileceklerini kaydetti. (AA)