Font Boyutu

Son Haberler

Silifke İncir Hasadı Üreticinin Yüzünü Güldürüyor

PDFYazdırePosta

 

Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun erik üretimi yapılan yörede, ayrıca 300 dönüm arazide incir üretimi de gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yıl hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi nedeniyle rekolte düşüklüğü yaşanacağını ifade eden Göktaş, 400 ton incir hasadının beklendiğini belirtti.

Yeni başlayan incir hasadının yaklaşık 2 ay süreceğini vurgulayan Göktaş, ''Günde en az 5 ton hasat edilen incir, Ankara, Antalya, Konya, Bursa, İstanbul olmak üzere talebe göre Türkiye'nin değişik illerine gönderiliyor'' dedi.

Erken yetişmesi ve damak zevki bakımından Göksu Vadisi köylerinde üretilen incirlerin ayrı bir öneme sahip olduğuna işaret eden Göktaş, şunları kaydetti:

''Keben inciri adıyla anılan incirimiz, Göksu Vadisinin mikroklima özelliğinden dolayı ayrı bir damak zevkine sahiptir. En erken incir yöremizde çıktığı ve hiçbir ilaç kullanılmadan organik olarak üretildiği için büyük rağbet görüyor. Bu nedenle de üreticimiz erken hasat yaparak kilogramı 3 TL'ye sattığı için yüzü gülüyor.''

AA

Haber Eklenme:06.08.2011

Kaynak:http://finans.samanyoluhaber.com/h_634183_Ekonomi-incir,-ureticisinin-yuzunu-guldurdu.html