Font Boyutu

Son Haberler

Keşan'da Armut Üretimi

PDFYazdırePosta


Keşan'da 28 dönümlük arazisinde armut üreticiliğine başlayan Mehmet Gül (72), 8 bin ağaçta 3 değişik cins armut fidanı yetiştiriyor.Gül, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Küçükdoğanca Köyü'nde 3 yıl önce 5 çocuğuyla 28 dönümlük arazide başladıkları armut üreticiliğinde ilk ürünleri almaya başladıklarını söyledi.Bölgede ilk armut bahçesini kendilerinin oluşturduğunu anlatan Gül, şunları kaydetti:

"Daha önce tarlama buğday ve ayçiçeği ekiyordum. Çocuklarımla birlikte geleneksel ürünlerinin dışında meyveciliği denemeye karar verdik. Kendileri bu konuda gerekli araştırmaları yaptılar. Neticede burada armut bahçesini oluşturduk. 3'üncü yılın sonunda bu yıl ilk hasadımızı yapmaya başladık. Bu yıl 8 bin adet fidandan 40 ton ürün almayı bekliyoruz. Daha sonraki yıllarda bu, bir fidandan 40 kiloya kadar çıkacak. Pazarlama sorunumuz şimdilik yok. Keşan'da da armut yetiştiriciliğine öncülük yaptığımız için mutluyum. "

Sonay Gül ise babası ve kardeşleri ile birlikte bölgede ilk modern armut tesisini gerçekleştirdiklerini belirterek, "Biz aile olarak bu işe inandık. Hepimiz başka işlerde çalışırken gücümüzü birleştirerek bu meyve bahçesini oluşturduk. Hedefimiz ileriki yıllarda tesisi 100 dönüme çıkarmak. Tarlada genellikle kendimiz çalışıyoruz" diye konuştu.

Gül ailesi, bahçelerinde santa maria, deveci ve margarita cinsi armutlar yetiştiriyor.

Armut Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı Bodur-Bodur Armut fidanı anaçları için tıklayınız

Armut Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Kaynak: http://www.haberler.com/kesan-da-armut-uretimi-2927557-haberi/

Haber Eklenme:16.08.2011