Font Boyutu

Son Haberler

Kırklareli Şeftalisi "Tadıyla" Marka Olma Yolunda

PDFYazdırePosta

 

 

Edinilen bilgiye göre, Kırklareli merkeze bağlı Karahıdır Mahallesi, Dokuzhöyük ve Taşağıl köylerinde üreticiler, son 15 yıldır yoğun olarak kiraz, kayası ve şeftali üretimine ağırlık verdi. Üretilen ürünler mevsimine göre kent merkezinde sabah erken saatlerde kurulan tezgahlarda kadınlar tarafından, tüketicinin beğenisine sunuluyor.

 

Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, üretim miktarı olarak olmasa da "Lezzet" olarak Kırklareli şeftalisinin Bursa'dan daha lezzetli olduğunu iddia etti.

 

Kırklareli'de 880 dönüm alanda şeftali üretimi yapıldığını ifade eden Çebi,

 

"37 bin 400 meyve veren şeftali ağacı var. Yıllık üretimimiz 1 milyon kilogram civarında. Yani her bir ağaçtan 27 kilogram ürün almaktayız. Üretici para kazandıkça şeftali üretimine yöneldi. Gelecek yıl yeni şeftali bahçeleri kurulacak. Her yıl şeftali bahçelerine yenileri eklenerek üretim kapasitesi de artmaya başladı. Bu gelişmeye bağlı soğuk hava depoları da yapılıyor. Üretici ürününü burada uzun süre muhafaza edebilecek. Böylece ürününü değerinde satmış olacak" dedi.

 

-ŞEFTALİ ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR-

 

Kırklareli'de şeftali üretiminin yoğun olarak yapıldığı Karahıdır Mahallesi üreticilerinden 62 yaşındaki İsmail Öztürk de 45 yıldır meyve üreticiliği yaptığını belirtti.

 

Kiraz ve kayısı ile başladığı meyveciliği şeftali ile sürdürdüğünü anlatan Öztürk, "Bir şeftali ağacı 2 yıl içerisinde meyve vermeye başlar, üçüncü yılda meyve satmaya başlarsınız. Her bir ağacın ömrü de 15 yıl civarındadır. Şeftali ağaçları çok hassastır. Bir çocuk gibi bakım ister. En iyi bakımı yapan iyi ürün alır. Bu yıl şeftali açısından iyi bir sezon oldu. Haziran ayı sonunda başlayan şeftali hasadı Eylül ayı sonuna kadar sürecek" dedi.

 

Şeftali üretiminde bazı hastalıklarla mücadele edilmesi gerektiğini hatırlatan Öztürk, bu mücadelede insan sağlığı için tehlikeli olan kimyasallardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

 

Yöredeki şeftali üreticilerinin insan sağlığına zararlı herhangi bir madde kullanmadığını belirten Öztürk, "Şeftalide oluşan hastalıklar karşısında ilaçlı mücadele yapmıyoruz. Kayıplarımız oluyor ama en azından insanımıza zararı olan kimyasalları kullanmıyoruz. Ben yemediğim şeftaliyi bir başkasına da yedirmem. Para kazanma uğruna insanımızı zehirlemem. Organik olan şeftalimizi günlük toplayıp, ayni gün satarız. Kent merkezinde eşlerimiz tarafından satılan şeftalimizi, kent sakinlerinin yanı sıra il dışından gelenlerde satın almakta. Kilosu 2 ile 3 lira arasında satılan şeftalimizin lezzeti de Çanakkale ve Bursa'dan daha iyi. Bu konuda iddialıyız" diye konuştu.

 

Bir başka şeftali üreticisi Sami Özkar ise şeftali sayesinde ceplerinin para gördüğünü ve şeftaliden kazandıklarıyla daha rahat bir yaşam sürdüklerini bildirdi.

 

Kırklareli Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çetin de son 5 yıldır üreticilerin ayçiçeği ve buğdayın dışında meyve üretimine yöneldiğini kaydetti.

 

- KIRKLARELİ

Haber Eklenme: 24.08.2011

Kaynak:http://sondakika.com/haber-kirklareli-seftalisi-tadiyla-marka-olma-yolunda-2940788/

Kırıkkale için uygun olan şeftali fidanı çeşitleri elegant lady, cresthaven, red haven, monroe, 

Şeftali fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı bodur şeftali fidanı üretiminde kullnaılan yarı bodur şeftali ve nektarin anaçları için tıklayınız

Sahil bölgelerde kazandıran şeftali çeşidi ve nektarin çeşitleri  ile ilgili haberimizi okumak için tıklayınız