Font Boyutu

Son Haberler

Santa Maria Armudu Sezonu 1,2 Liradan Açtı

PDFYazdırePosta

Antalya'nın Akseki, Gündoğmuş, Korkuteli, Elmalı, Manavgat ve İbradı ilçelerinde Santa Maria armut cinsinin hasat mevsimi başladı. Santa Maria cinsi armut sezon fiyatını 1,2 liradan açtı.
İbradı Meyve Üreticileri Derneği Başkanı Ali Yıldız, Santa Maria cinsi armudun bu sene sezonu 1,2 liradan açtığını söyledi. Antalya bölgesinde en fazla armut yetiştiriciliğinin yapıldığı yerin Korkuteli, Elmalı ve Kaş ilçeleriyle beldeleri olduğunu belirten Yıldız, ihracat kapıları kapalı olduğu için bahçeden toplanan armudun genelde iç piyasada tüketildiğini kaydetti. Yıldız, 3 ay içinde ihracat kapılarının açılması halinde armudun kilosunun 1,5 liraya çıkabileceğini ifade etti. Yıldız, "Armutta ihracat kapılarının açılması meyve fiyatını arttırır. Halihazırda iç piyasada tüketiliyor. Genel ağırlığı İstanbul, İzmir, Ankara, Samsun ve Erzurum halleri oluşturuyor. Ramazan ayında iç piyasa talepleri iyi durumdaydı." diye konuştu.
Korkuteli'deki 15 dönüm büyüklüğündeki bahçesinde Santa Maria armudu yetiştiren İsmail Gülcemal, ihracatı olmadığı için armut fiyatının 3 yıldır değişmediğini ve 1-1,2 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi. Gülcemal, meyve üreticisinin emeğinin karşılığını alabilmesi için fiyatın 1,5 lira olması gerektiğini kaydetti. Gülcemal, "Fenni gübre ve karaleke ilaçlama girdileri 3 yıl içinde artış gösterdi. Geçen yıl bir ara Suriye'ye ihracat kapısı açılmıştı. Fakat son siyasi olaylardan sonra yeniden açılacağını zannetmiyorum. " dedi. Antalya bölgesinde 2011 yılında 180 bin ton Santa Maria armudu rekoltesi bekleniyor.

Armut Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı Bodur-Bodur Armut fidanı anaçları için tıklayınız

Armut Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Haber Eklenme Tarihi:30.08.2011

Kaynak:http://www.pirsushaber.com/santa-maria-armudu-sezonu-12-liradan-acti-97337n.html