Font Boyutu

Son Haberler

Bağcılık Araştırma İstasyonun da Tescillenen Beş Yeni Üzüm Tanıtıldı

PDFYazdırePosta

 Bağcılık Araştırma İstasyonu'nda tescillenen Sultan 1 Üzümü, Manisa Sultanı Üzümü, Saruhanbey Üzümü, Sultan 7 Üzümü ve Altın Sultani üzümlerinin tanıtımı yapıldı.

 Tanıtıma Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire katıldı. Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, mart ayında 6 yabancı şimdi de 5 yerli olmak üzere toplam 11 çeşit yeni üzüm çeşidini tescil ettirdiklerini belirtti. Tescillenen Sultan 1 üzümünün "sofralık, sert meyve etli, salkımları sık olmayan ve kuruma randımanı iyi" bir çeşit olduğunu belirten Akay, "Manisa Sultanı çeşidi iri ve dolgun taneli, çok iyi sofralık, erkenci, uzun taneli, ince kabuklu. Saruhanbey çeşidi çok iyi kurutmalık, erkenci, etli dolgun taneli, elastiki, ince kabuklu, kuruma randımanı yüksek. Sultan 7 çeşidi çok iyi kurutmalık, verimi yüksek, etli dolgun taneli, elastiki, kuruma randımanı yüksek. Beşinci çeşit Altın Sultani ise kurutmalık, yuvarlak, iri ve dolgun taneli, kuruma randımanı yüksek bir çeşit" dedi. Üreticilerden gelen görüşlerin olumlu olduğunu kaydeden Ünal, "Son 3-4 yılda artık fidan üreticileri ve kaliteyi gören, duyan üreticilerimiz bizden yeni çeşitleri talep etmeye başladılar. Bundan sonraki süreçte de çeşitleri öne çıkan özellikleri, yetiştiricilik amaçları ve şekilleri ile ayrı ayrı duyurarak ülke bağcılığına sunmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Manisa Valisi Celalettin Güvenç, üzümün kent için önemine değindi ve ürünlerin gerek işlenmesi gerekse de pazarlanması için koordineli çalışmanın şart olduğunu vurguladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik de, Manisa'da 700 bin dekar alanda bağcılık yapıldığını ve çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90'dan fazlasının Manisa'da yetiştiğini söyledi. Çelik, "Sofralık üzümün de yüzde 30'u Manisa'da yetişiyor. Son yıllarda kurutmalık üzümün yanında sofralık üzüm de gelişiyor. Son 7-8 yılda Manisa'da bağ alanları yüzde 5 artmışken, verimde ve kalitede yüzde 40'ın üzerinde bir artış olmuştur. Bu da bağcılığın teknolojik bir şekilde modern imkanları kullanarak yapıldığının bir göstergesidir" diye konuştu.

 

400 MİLYON TL

 

Manisa'nın her zaman üzümüyle anıldığını belirten Manisa Ticaret Borsası Sadık Özkasap da, "Manisa'da kaliteli üzümler yetişiyor. Bunlar de en güzel bir şekilde yurt dışına ihraç ediliyor. Önümüzdeki sezon için kuru üzüm ihracatından 400 milyon lira bekliyoruz" dedi. Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, yetiştirilen ve tescil ettirilen ürünlere sahip çıkılmasının önemine değindi. - Manisa

Haber Eklenme:30.08.2011

Kaynak:http://www.sondakika.com/haber-tescillenen-bes-yeni-uzum-tanitildi-2959314/