Font Boyutu

Son Haberler

Turgutlu da Şeftali Fiyatlarındaki Düşüş

PDFYazdırePosta


 

Turgutlu ilçesinde şeftali üreticileri ve meyve sebze komisyoncuları, şeftali fiyatlarındaki düşüş nedeniyle şikayetçi.

 

Turgutlu Ovası'nda 10 bin dönüm arazide yetiştirilen R-1, Dixered şeftali, Hale şeftali ve Tüysüz Erkenci şeftali türleri bu yıl hasat dönemi başında üreticisinin yüzünü güldürdü. Haziran ayında hasadına başlanan şeftali halde 1, 5 ile 2, 5 lira arasında bir fiyatla alıcı bulurken, hasat sonu ve geç hasadı yapılan şeftali türlerinde fiyatlarda düşüklük yaşandı.

 

Yıllık 60 ile 70 bin ton arasında şeftali yetiştirilen Turgutlu'da, fiyatların 60 kuruş ile 1 lira aralığına kadar inmesine rağmen, Turgutlu meyve ve sebze komisyoncularının müşteri bulmakta güçlük yaşadığı bildirildi.

 

Turgutlu Meyve ve Sebze Hali'nde komisyonculuk yapan Hasan Yurtbulan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İlçemizde ve bölgemizde bu yıl üretilen şeftaliye alıcı bulmakta güçlük çekiyoruz. Şeftalilerde bu yıl yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana gelen kalite düşüklüğü nedeniyle, ihracat için alım yapan firma temsilcilerinin ve tüccarların alımları durdurması bizleri de üreticiler kadar etkiledi. Fiyatlarda hem bizim hem de üreticilerimizin istediği seviyede olmadı. Umudumuz hasat sonuna kadar bu fiyatların devam etmemesi ve yükselmesidir. Çünkü şu an şeftali maliyet fiyatlarında satışa sunulmakta" dedi.

 

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol ise bu yıl hava şartları nedeniyle rekoltede düşüklük yaşandığını, fiyatların daha da aşağılara inmesiyle üreticilerin mağdur olduğunu söyledi.

 

Şenol, şu anda yemeklik şeftalinin kilosunun 60 kuruş ile 1 lira arasında müşteri bulurken, suluk diye tabir edilen ve özellikle meyve suyu fabrikalarının rağbet gösterdiği şeftalilerin kilosunun 40 ile 45 kuruştan satıldığını sözlerine ekledi.

 

- MANİSA

Kaynak:http://www.sondakika.com/

Eklenme tarihi:04.09.2011