Font Boyutu

Son Haberler

Avrupa En Çon Türk Kirazını Yedi

PDFYazdırePosta

Elverişsiz hava şartlarının kaliteye zarar vermemesi, ihracatçıların iyi bir sezon geçirmesini sağladı. Kiraz ihracatı geçen yıla göre yüzde 27,5 oranında arttı. Bu sezon 65 bin ton kiraz ihracatından 150 milyon dolar gelir elde edildi. Türkiye, böylece ABD, İtalya, Fransa ve İspanya gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak kirazda Avrupa pazarının lideri oldu. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, kiraz ihracatında iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek, "Bu sene kirazda kalite iyiydi. İyi bir sezon geçirdik. Özellikle üretici açısından fiyatlar çok iyiydi. Döviz kurları da kısmen ihracatçıyı rahatlattı." dedi.

Kiraz ihracatında 150 milyon doların iyi bir rakam olduğuna işaret eden Satıcı, kirazın ağırlıklı olarak Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini kaydetti. Avrupalının bu sene Türk kirazından memnun kaldığını aktaran Satıcı, şöyle devam etti: "Kiraz, yaş meyve sebze ihracatında domatesten sonra en fazla ihraç edilen ürün. Bu alanda en büyük rakibimiz ABD, İtalya, Fransa ve İspanya. Ancak Avrupa ülkelerinin hiçbirisi Türkiye kadar büyük ölçekte üretim yapmıyor. Ayrıca kiraz üretim ve ihracat sezonları da bizim kadar uzun değil. Kalite, teknoloji, lojistik ve paketlemede Türkiye'ye rakip olamaz."

Kirazla birlikte nar ihracatı da ciddi oranda arttı. Yüzde 50'ye varan oranda artış kaydedilen nardan 60 milyon dolar döviz elde edildi. Türkiye'den ağırlıklı Rusya ve Avrupa ülkelerine 63 bin ton nar ihraç edildi. Birlik Başkanı Mustafa Satıcı, şu anda üretilen narın yüzde 25'ini ancak ihraç edebildiklerini, önümüzdeki yıllarda bunu yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

 Haber Eklenme:06.09.2011

Kaynak:http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1175171 

Wikipedia ansiplpeik bilgi almal için yandaki adrese tıklayınız  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kiraz