Font Boyutu

Son Haberler

Erzurum da Meyve Yetiştiriciliği

PDFYazdırePosta

Erzurum Tarım İl Müdürlüğü'nün girişimleriyle il genelinde 700 dönüm alan üzerinde 120 meyve bahçesi oluşturuldu

Erzurum Tarım İl Müdürlüğü'nün girişimleriyle il genelinde 700 dönüm alan üzerinde 120 meyve bahçesi oluşturuldu. Kiraz fidanı, elma fidanı ve vişne fidanlarının önümüzdeki 3 yıl içerisinde meyve vereceği belirtildi.

    Erzurum İl Tarım Müdürlüğü il genelinde özellikle Çoruh Havzası'ndaki ilçelerde meyve yetiştiriciliğine destek vermeye başladı. Erzurum merkez Yakutiye ilçesine bağlı Tivnik Mahallesi'nde 8 dönüm alan üzerine kurulan meyvelik, basın mensuplarına tanıtıldı.

    Karasal iklimin hüküm sürdüğü Erzurum il merkezinde olmaz denileni başardıklarını belirten Tarım İl Müdürü Mustafa Altun, "Erzurumlu artık ürettiği taze meyveyi tüketebilecek." dedi.

    Tarım İl Müdürü Altun, meyvecilik projesi kapsamında 120 çiftçiye çeşitli cins ve yaşlarda 100 bin tl tutarında ücretsiz 23 bin meyve fidanı dağıtıldığını söyledi.

    Toplam 3 bin metrekare ve üzerinde arazisi olan herkese meyve fidanı dağıttıklarını dile getiren Altun, "İlimizde meyveciliği yayma ve geliştirme projesi kapsamında çalışmalara hız verdik. Bölge iklimine uygun üretilen meyve fidanlarını ücretsiz olarak 3 dönüm ve üzerinde arazisi olanlara dağıtıyoruz. Buradaki amacımız ekili alanların ticari olarak bir anlam ifade etmesi. Meyvecilik yapmak isteyenlerin bu işten ekonomik olarak kazanç sağlamalarını temin etmek." diye konuştu.

 

    "HAYALLERİM GERÇEKLEŞTİ"

    Tivnik köyünde çiftçilik yapan Hasan Susam (62), 8 dönüm alan üzerinde meyve bahçesi oluşturduğu için mutlu olduğunu söyledi.

    Susam, ağacı ve yeşili sevdiğini ancak teknik destek alamadığı için bu amacını yıllarca gerçekleştiremediğine vurgu yaparak, "Tarım İl Müdürlüğü'nün meyvecilik konusunda bizleri ikna etmesi ve teknik destek sağlamasıyla meyvelik oluşturma hayalim gerçek oldu. Artık kendi ürettiğim meyveyi dalından kopartıp yiyebileceğim. Ürünümün bereketli olması halinde il merkezinde satıp bu işten kazanç sağlayabileceğim." şeklinde konuştu.

Haber eklenme: 09.09.2011

Kaynak:http://www.siirt56.com/Erzurum/Erzurum-meyvecilikle-tanismaya-basladi-53609.html

Meyve Fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Meyve fidanı fiyatlarımız için tıklayınız