Font Boyutu

Son Haberler

Mersin Erdemli de Gecci Şeftali Fiyatları 60 kuruş

PDFYazdırePosta

Mersin'in Erdemli ilçesinde 60 kuruşa düşen şeftali fiyatları üreticisine sıkıntılı günler yaşatıyor. Geçen yıllara oranla yüzde 50'lik rekolte düşüklüğü yaşayan şeftali üreticisinin yüksek fiyat hayali suya düştü.

 

Geçtiğimiz yıla oranla şeftaliyi daha düşük fiyatlardan satan üreticiler fiyatların manavlarda çok yüksek olmasına da tepki gösterdi. Yetkililerden bu durumun bir an önce çözülmesini isteyen Çamlı Köyü Muhtarı İlyas Erdem, "Köyümüzde şeftali fiyatları çok düşük ama tüketim alanlarına gidildiğinde bakıyoruz ki fiyatlar yüksek. Bu aradaki aracıların bir şekilde yetkililer tarafından incelenmesi gerekiyor. Vatandaş 1 TL'ye yesin ama bizde 80 kuruşa satalım. Yani bu aradaki uçurumu kaldıralım. Biz bu şeftaliyi üretmek için bir yıl bekliyoruz. Ama bu aradaki fahiş fiyat aralığını uygulayanlar 1 gün bekliyor. Yani bu durumun dikkate alınıp incelenmesi, bunların gereğinin yapılması bu sorunun ortadan kaldırılması için yetkililerden cevap bekliyoruz, imkan bekliyoruz, yardım bekliyoruz" dedi.

 

Şeftali üreticisinin bu yıl için 1 TL'lik taban fiyat beklentisinin olduğunu belirten Erdem, "Bu yıl şeftali rekoltemizin çok düşük olmasıyla bizim beklentilerimiz fiyatların en az 1TL ve üzeriydi. Şuanda 60 kuruşa zor satıyoruz. Geçtiğimiz yıl köy olarak 5 bin ton rekoltemiz varken bu rekolte bu yıl 2 bin 500 ton'a kadar düştü. Geçtiğimiz yıl 1 TL civarında sattık. Bu yıl girdi maliyetlerimizde yüksek oldu. Normal şartlar altında bir kilo şeftalinin üreticiye toplam maliyeti yıllık 70 kuruştur. Ama

 

şuanda şeftalinin fiyatı maliyetinin altına düştü. Çiftçi çok perişan. Şeftali üretiminde kullandığımız gübre, ilaç ve işçilik ücretleri pahalı ama şeftali fiyatları çok düşük" şeklinde konuştu.

 

Üretilen şeftalinin çoğunlukla iç piyasaya satıldığını ifade eden Erdem, "Adana, Mersin, Gaziantep, sebze meyve komisyoncuları köyümüze gelerek şeftali alıyorlar. Bu komisyoncularda buralardan ülkenin bütün her yerine dağıtım yapıyor. Bu bölgede yetiştirilen şeftaliler arasında aroması en güzel şeftaliyi biz üretiyoruz ve bunu iddia ediyoruz. Ama bunun karşılığını en düşük şekilde alıyoruz. Fiyatların bir an önce yükseltilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Haber Eklenme: 14.09.2011

Kaynak:http://www.haberciniz.biz/seftali-ureticisine-cifte-darbe-1145343h.htm

Şeftali fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Yarı bodur şeftali fidanı üretiminde kullnaılan yarı bodur şeftali ve nektarin anaçları için tıklayınız

Sahil bölgelerde kazandıran şeftali çeşidi ve nektarin çeşitleri  ile ilgili haberimizi okumak için tıklayınız