Font Boyutu

Son Haberler

Silifke'de Elle Kırılan Badem Ağaçlarının Hasadı Başladı

PDFYazdırePosta

Image

Silifke'nin kırsal kesimlerindeki köylerde yetiştirilen kabuklu bademlerin(elle kırılan) hasadına başlandı.

Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Gün, yaptığı yazılı açıklamada, Çadırlı, İmamlı, Pelitpınarı, Demircili, Senir, Nuru, Çatak, Kavak, Kıca, Çaltıbozkır, Akdere, Işıklı, Uşakpınarı köylerinde badem yetiştirildiğini kaydetti.

450 dönümlük araziden yaklaşık 300 ton civarında kabuklu badem üretiminin yapıldığını ifade eden Gün, ilçede en çok Teksas Bademi, Nonpariel badem çeşitlerinin yetiştirilmekte olup bu bademlerin el bademi dediğimiz ve kabuğuyla beraber kavrularak yenilen bademler olduğunu belirtti.

İlçede Akdere beldesi ile Işıklı köyünde Türkiye'nin en erkenci çağla bademinin hasat edildiğini vurgulayan Gün, diğer köylerde ise kabuklu badem üretiminin yaygın olduğunu söyledi.

Kabuklu badem hasadının ise başladığını, şuanda kilosunun 7 TL'den olduğunu anlatan Gün, "Hemen her köyümüzde küçük çapta da olsa badem üretimi yapılmaktadır. En çok badem üretimi ise Pelitpınarı ve Çadırlı köylerinde yapılıyor" dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak badem yetiştiriciliğini teşvik ettiklerini hatırlatan Gün, en az 10 dekar bahçe yapan ve sertifikalı fidan kullanan çiftçilere dönüm başına 200 TL destekleme verdiklerini belirtti.

 Haber Eklenme:21.09.2011

Kaynak:http://www.cumrapostasi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=67001&Itemid=2

Badem fidanı çeşitleri için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız