Font Boyutu

Son Haberler

100-150 Gram Ağırlığında Ceviz Veren Ağaç İncelemeye Alındı

PDFYazdırePosta

Gaziantep’in Araban ilçesinde çiftçilik yapan İbrahim Altun'un yetiştirdiği ve her biri 100 ile 150 gram ağırlığında ceviz veren ağaç incelemeye alındı.

 

Araban ilçesine bağlı Fakılı Köyü’nde çiftçilik yapan 61 yaşındaki emekli öğretmen İbrahim Altun, antepfıstığı bahçesinde her biri 100 ile 150 gram ağırlığında ceviz veren ağaç yetiştirdi ve ağacın incelemeye alınmasını istedi. Altun'un isteği üzerine Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü'nde görevli Yüksek Ziraat Mühendisleri Sibel Aktuğ ile Hatice Gözel, köye gelerek ağacı incelemeye aldı. Yüksek Ziraat Mühendisleri Sibel Aktuğ ile Hatice Gözel, "Çiftçimizin isteği üzerine, her biri 100 ile 150 gram ağırlığında olduğu iddia edilen cevizlerin ağacını ve ağacın yetiştiği araziyi yerinde görüp inceledik. Buradan aldığımız numune cevizleri kurutarak içinin randımanına bakacağız. Ceviz içi randımanı yüzde 50’nin üzerinde ise bu ceviz ağacından aşı kalemi alarak bu ağacın üretimine geçilmesini tavsiye edeceğiz" dediler.

 

Çiftçi İbrahim Altun da, bölgede bir tek ağaç olan ve özel ilgi göstererek yetiştirdiği ceviz ağacının incelenmesini istediğini kaydederek, "Cevizlerin içinin kalitesi yapılacak olan incelemenin sonucunda yüzde 50’nin üzerinde çıkması durumunda ceviz ağacımdan aşı kalemi alınıp ceviz üreticilerine tavsiye edilecek. Yetkililere, gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ceviz Fidanı Çeşitlerimiz için tıklayınız

Ceviz Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız

Haber Eklenme:27.09.2011

Kaynak:http://www.spor3.com/100-150-gram-agirliginda-ceviz-veren-agac-incelemeye-alindi-1023690h.htm