Font Boyutu

Son Haberler

ULUSAL CEVİZ ÇALIŞMA GRUBU YALOVA’DA DÜZENLENDİ

PDFYazdırePosta

Bu yıl 11.si düzenlenen Ulusal Ceviz Çalışma Grubu 23 ilden 150’yi aşkın katılımcı ile gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırma Daire Başkanı Dr. Necdet Kaplan, “Ceviz yetiştiriciliğini destekleyeceğiz” dedi.
  Türk Cevizciliğinin gelişimine önemli katkılar sağlayan Ulusal Ceviz Yetiştiriciliği Çalışma Grubu’nun 11.si bu yıl Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde 23 ilden 150’yi aşkın araştırmacının katılımı ile düzenlendi. Çalışma Grubunun açılışın da Tarım Bakanlığı Müşaviri Dr. Şahin Anıl, Yalova Vali Yardımcısı Ergun Güngör, TAGEM Bahçe Bitkileri Araştırma Dairesi Başkanı Dr. Necdet Kaplan, TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanı Doç. Dr. Necdet Kaplan ve Atatürk Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. M.Emin Ergun’da hazır bulundu. Çalıştayın açılışı öncesi enstitünün 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırlanan barkovizyon gösterisi sunuldu. Ardından kürsüye gelen Atatürk Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Emin Ergün, “Çalışma grubunun bu yıl 11.sine ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Enstitü olarak 10 çeşit ceviz araştırmasını tescil ettirdik. Türkiye’de ceviz dendiğinde akla ilk gelen il Yalova’dır” dedi. Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Yaşar Akça ise konuşmasında, “2001 yılında başlayan Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Çalıştayının bugün 11.sini düzenliyoruz. Ceviz yetiştiriciliği ülkemiz açısından son derece önemlidir. O nedenle bu çalıştayda aynı paralelde önem arz etmektedir. Zira bir konuda gelişebilmeniz için önce fikir geliştirmeniz lazım. İşte bu çalıştay fikirlerin ortaya konulduğu platform. Örneğin geçen yıl bu çalıştayda ortaya konan fikirler sonrasında birçok yönetmelikte değişiklik yapıldı. Türkiye’de ceviz yetiştiriciliği üzerine yapılan çalışmalar şu anda AB ve Amerika’nın bile bir hayli önünde” şeklinde konuştu. Ceviz yetiştiriciliğinin destekleneceğini dile getiren TAGEM Bitki Sağlığı Daire Başkanı Doç. Dr. Necdet Kaplan’sa konuşmasında, “Ceviz Türk çiftçisinin çok önem verdiği bir ürün. Dolayısıyla cevize yönelik araştırma ve çalışmalarda büyük önem görüyor. Bizde buna bağlı olarak ceviz yetiştiriciliğini destekleyeceğiz. Cevizde üretimin arttırılması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
Mikrofona gelerek Yalova’da da ceviz yetiştiriciliğinin arttırılması gerektiği üzerinde duran Yalova Vali Yardımcısı Ergun Güngör ise, “Yalova ilinde 840 bin dönüm arazinin yüzde 30’da tarımla uğraşılıyor. 4 bin 500 aile tarımdan geçimini sağlıyor. Ağırlıklı olarak kesme çiçekçilik ve kivi konusunda üretime sahip. Bunların üretimi Türkiye’nin % 25’ini teşkil ediyor. Bunda enstitümüzün katkısı var. Şu anda Yalova’da ceviz üretimi çok ağırlıklı değil. Ancak Yalova’da da ceviz üretimin arttırılmasını önemsiyoruz” şeklinde konuştu.
Ardından Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Çalıştayı oturumlarına geçildi. 2 gün sürecek olan çalıştay 23 Eylül 2011 Cuma günü sona erecek.

Haber eklenme:27.09.2011

Kaynak:http://www.yalova77.com/haber/6940/ULUSAL-CEVIZ-CALISMA-GRUBU-YALOVADA-DUZENLENDI.html