Font Boyutu

Son Haberler

Badem Ağaçlarından Geleceklerini hasat ettiler

PDFYazdırePosta

Geleceklerini hasat ettiler

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

5 Ekim 2011
Geleceklerini hasat ettiler
Temelli’deki Anadolu OSB’nin 1. etap altyapı inşaatı öncesinde ekonomik getirisiyle mesleki eğitime katkı sağlaması için dikilen badem ağaçları hasat edildi. Hasada, Batıkent Lisesi Kültür Spor Kulübü sporcuları da katıldı.

TEMELLİ’deki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) 1. etap altyapı inşaatı öncesinde, ekonomik getirisiyle eğitime katkı sağlaması için dikilen badem ağaçları hasat edildi. Badem ağaçlarından bu yıl 1 tona yakın ürün alındığı, bu rakamın birkaç yıl sonra 16 tona kadar çıkabileceği kaydedildi.


Büyük Taarruz’un başlangıç yeri olan topraklarda 29 Ekim 2008’de temeli atılan Anadolu OSB’de 1. etap altyapı inşaatı öncesinde, yüksek gerilim hatlarının altına gelen 60 hektarlık alanda toplam bin 800 badem ağacı dikilmişti.

Bademler geçen yıl az da olsa meyve vermişti. Bu yıl bademler hasat edildi. Hasat çalışmalarına Batıkent Lisesi Kültür Spor Kulübü sporcuları da katıldı. Öğrenciler, “abilerimiz de bu ağaçları dikti, bizler meyvesini topluyoruz. Ürünlerin getirisinin eğitime katkı için kullanılacak olmasından mutluyuz” diye konuştular.

Gelir eğitim fonuna

Batıkent Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni Nusret Sulkalar da,böyle bir ağaçlandırma çalışmasıyla hem çevreye duyarlılık gösterildiğini hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlandığını söyledi. Sulkalar, Anadolu OSB yetkililerine, eğitime, okullarına ve spor kulübüne katkıları dolayısıyla teşekkür etti.

Bademlerden bu yıl bir tona yakın ürün alınacağını belirten yetkililer, toplanan badem miktarının her yıl geometrik olarak artacağını, alınan ürünün birkaç yıl sonra 16 tona kadar çıkacağını, bademliğin gelirinin eğitim fonunda biriktirilerek mesleki eğitim yararına kullanılacağını aktardı.

Anadolu OSB’de, 1. etapta altyapı inşaatı biten bölgede 98 sanayiciye 188 parsel 17 Eylül’de düzenlenen törenle dağıtılmıştı.

Anadolu OSB ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, bölgenin, altyapı inşaatları devam eden hatta inşaatlarını tamamlayan diğer OSB’lere göre çevreye ve doğaya olan ilgisini kanıtladığını kaydetti.
 
Haber eklenme:08.10.2011
Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ankara/18902513.asp
 

Badem fidanı çeşitleri için tıklayınız

Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız