Font Boyutu

Son Haberler

Sivas'ın Divriği ilçesinde ceviz hasadı başladı

PDFYazdırePosta

 

  Sivas'ın Divriği ilçesinde ceviz hasadı başladı.

 

Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişten gelen ağaç sevgisi dolayısıyla ilçe halkının hemen hemen hepsinin bahçesinde yoğun olarak ceviz ağacı olduğunu belirtti.

 

Ceviz hasat zamanı olduğu için bugünlerde vatandaşların yoğun bir şekilde çalıştığını ifade eden Gök, "Üzülerek söylemeliyim ki, ceviz toplarken halkımız adeta ağaçları dövüyor. Dalları oldukça uzun olan ağaçların tepe noktalarındaki cevizleri toplarken uzun sırık kullanan vatandaşlarımız, hem ağacın ürün rekoltesini düşürüyor, hem de çevre kirliliği yapıyor. Halkımızdan istirhamımız toplarken dikkatli olmalarını istiyoruz. Zarar vermeden, hırpalamadan bu iş yapılırsa hem gelecek yıllarda daha fazla ürün alınmış olur, hem de çevre kirliliği oluşmaz" diye konuştu.

 

Divriği'de köylerle beraber yılda 100-150 ton ceviz hasadı yapıldığını belirten Gök, ceviz konusunda zengin bir toprağa sahip olduklarını ifade ederek, yetkili kurumların bu konuda özellikle köylerdeki halkı bilinçlendirme çalışmaları yapması gerektiği söyledi.

 

- SİVAS

Haber Eklenme:14.10.2011

Kaynak:http://www.haberler.com/divrigi-de-ceviz-hasadi-basladi-3055047-haberi/