Font Boyutu

Son Haberler

Sorgunda Milyonluk Proje

PDFYazdırePosta

Sorgun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen, gelecek yıla yönelik bir milyon liralık proje hazırladıklarını, hayata geçirilmesi durumunda da üreticinin bu yıldan çok daha fazla para kazanacağını söyledi.

Türkmen, Sorgun’ un büyük bir ilçe olduğunu, bu nedenle  tabu meslekle uğraşan çok sayıda insan bulunduğunu, Sorgun’ un her ne kadar yerüstü su kaynakları zengin olmasa da, yeraltı su kaynakları açısından zengin, topraklarının verimli, ikliminin de bu tür tarım ürünleri için çok uygun olduğunu belirterek, “Önümüzdeki yıllarda gıda sektörü tüm dünyada en ön plana çıkacak. Bu nedenle elimizdeki kaynakları çok iyi değerlendirmemiz ve onları israf etmememiz gerekir. Sorgun’ da bu zamana kadar sadece hububat ağırlıklı bir tarım yapılmış.  Birkaç yıl önce   başlatılan alternatif ürün ekiminde, belirlenen  hedefler doğrultusunda yol alıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk kez ekilen başlatılan  çerezlik kabak ve karpuz ekiminde istediğimiz sonucu aldık. Az da olsa  pazarlama sorunu yaşadık. Buna rağmen  üreticimiz, beklentisine  yakın bir para kazandı. Bin 700 ton civarında  karpuz satıldı,  100 ton kadar da  elde kaldı. Gelecek yıl bu sıkıntının  aşılacağını tahmin ediyorum” dedi.

Türkmen, Sorgun toprağının meyvecilik için de çok uygun olduğunu, bu nedenle üreticiye para kazandıracak birkaç çeşidin daha dikilmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

Geçtiğimiz yıl İlçe Stadı’nda gerçekleştirilen fidan dağıtım sonrası Belediye Başkanımızın Termal Tesislerde verdiği yemekte Sayın Valimiz bana hitaben, ‘Senin istediğin parayı kesmeyeceğim, olduğu gibi ödeyeceğim’ demişti. Ben de Sayın Valimizin bu sözü üzerine daha güzel ve geniş çaplı projeler hazırlattım. Bu yıl, çilek, kiraz, üzüm, elma, armut gibi meyve fidanı dikimine ağırlık vereceğiz. Karpuz, kavun ve kabak ekimi devam edecek. Bunlardan özellikle çilek, karpuz, kavun ve kabak hemen para getirecek ürünler. Elma 2 yıl sonra, üzüm ise 3 yıl sonra kazanç getirecek. Yeni bağ alanları oluşturularak yetiştirilecek olan yeni üzüm türü dayanıklı bir tür olacak,hemen bozulmayacak. Kiraz ve  armut üretimi için de yeni projelerimiz var. Burada önemli olan bu projeler için gerekli olan bir milyon liralık kaynağın sağlanabilmesi.  Bu kaynak sağlanırsa bunun 250 bin lirası anında geri tahsil edilecek ve Sorgun’ a yeni bir kazanç kapısı sağlanmış olacak.”

Kaynak:http://www.sorgunpostasi.com/?p=3561

Haber Eklenme:27.10.2011

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız