Font Boyutu

Son Haberler

Elma Karamanda Cips Olacak

PDFYazdırePosta

Yıllık üretimi ile Karaman'ın artık elmanın başkenti olduğunu belirten Başkan Uğurlu, bunun için üretilen elmaların daha iyi değer kazanması adına bir takım çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Uğurlu, “Daha önce ıskarta elma para etmiyor ve 10 kuruşa bile alıcı bulamıyordu. Ancak ıskarta pazarının devreye girmesiyle fiyat bir anda üçe katına çıktı. Şimdi bu elmaların daha iyi para etmesi için burada büyük bir proje başlatıyoruz” dedi.

Karaman'a elma cipsi fabrikasının kurulması için gerekli altyapıyı oluşturduklarını dile getiren Başkan Uğurlu, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile gerekli görüşmeler yapıldı.

İl yenilik platformları projesi kapsamında, illerin sahip olduğu ve onlara dünya çapında rekabet gücü sağlayabilecek değer ve birikimleri, yenilik ekseninde ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürmek üzere yerel paydaların biraya gelerek çalışmalar sağlayan, sürekli ve dinamik bir işbirliği zemini oluşturmak amacıyla elma cipsi fabrikasını kısa zamanda başlatacağız. TÜBİTAK ile görüştük ve bu görüşme oldukça önemli geçti. Şimdi projelerimizi hazırlıyoruz ve bunları sunup, gerekli adımları atacağız” diye konuştu.

Elma'nın kurutulması ile elde edilen elma cipsi, yağ içermemesi nedeniyle, çok sağlıklı bir besin maddesi olarak ortaya çıkıyor. Obezite ve kollestrolden kurtulmak isteyenler için ideal olan elma cipsi, katkı maddesi kullanılmadan fırınlarda kurutularak elde ediliyor. Sağlık dostu-en iyi zayıflama yönetimi olarak kabul edilen elma cipsi geleceğin çıtır çerezi olarak kabul ediliyor.

Haber Eklenme:27.10.2011

Kaynak:http://www.e-karaman.com/guncel/karamanda-elma-cipsi-uretilecek-h2110.html

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız