Font Boyutu

Son Haberler

Yozgat'ın Bodur Elmalarında Hasat Başladı

PDFYazdırePosta

Yozgatın Bodur Elmalarında Hasat Başladı


Yozgat'ın Musabeyli, Dayılı, Topaç ve Kale köyünde yaklaşık 42 bin fidanın dikilmesiyle oluşturulan bodur elma bahçelerinde hasat başladı.

Yozgat'ta meyveciliği geliştirme projesi kapsamında 2004 yılında Musabeyli köyüne 300 fidan dikerek elma bahçesi oluşturan Hanifi Türkmen (61) isimli üretici, meyvecilikten oldukça memnun kaldığını, ancak bu yıl bahar ayında düşen dolunun, ürünlere büyük zarar verdiğini söyledi. Emekli olduktan sonra köye yerleştiğini belirten Türkmen, "2004 yılında 3 dekar alanda bodur elma bahçesi oluşturdum. 4 yıldır da meyvelerini alıyoruz. Çok kaliteli meyveler elde ediyoruz. Bu yıl bahar ayında ve daha sonraları birkaç defa dolu düştü. Düşen dolu meyveleri zedeledi. Zedeli olan elmalar dolu değmeyen elmalar kadar büyümedi. Yinede elmaları toplayıp zedelileri ayrı bir, normal elmaları ayrı ayrı kasalayıp satışa sunuyoruz. Musabeyli köyünde iyi elmaların yetiştiğini artık halkımız öğrendi. Elmaların büyük bir bölümünü pazara götürmeden sipariş usulü satıyoruz. Pazara götürüp pazarda da satabiliyoruz. Bazı üreticiler bahçede toptan satış yapabiliyor. Elmanın fiyatı 1 TL ile 2 TL arasında satılıyor" dedi.

“Ben meyvecilikten çok memnunum” diyen Türkmen, "Meyvelerin bakımını iyi yaparsan iyi ürün alabiliyorsun. Bir çok yerde bahçelerin üzerine file çekiliyor. Bu fileyi bizde çekmiş olsaydık dolu bu kadar zarar vermezdi" diye konuştu.


Kaynak: http://www.nevsehirmedya.com/yozgatin-bodur-elmalarinda-hasat-basladi-153949h.htm#ixzz1bz6vLqJy

Haber Eklenme:27.10.2011

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız