Font Boyutu

Son Haberler

Antalya Nar Kalitesi Güzel

PDFYazdırePosta

Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Çağman Köyünde üretilen Nar’ın kalitesinin iyi olması nedeniyle ihracatında ve pazarlanmasında sıkıntı yaşanmıyor.

Demre İlçesine bağlı Çağman Köyünde 1980’li yıllardan sonra başlayan göç artık durdu ve geri göç başladı. Köyden göç edenler nar ve güzlük sebze üretimi nedeniyle artık geri dönüyor. Bundan 5 yıl önce 104 olan köy nüfusu, Eylül ayı itibariyle 280 oldu. Çağman Köyü Muhtarı Süleyman Karakaş, nar üreticiliğiyle birlikte köylerine göçün geriye başladığını söyledi. Muhtar Karakaş, “köyümüzün nüfusu giderek azalmıştı. Umutsuzluğa kapıldığımız günler oldu. Hatta ben kamyonculuk yapmak üzere köyden ayrılmıştım. 1994 yılında eşim ve çocuklarımla birlikte elimizdeki bir valizle köyümüze döndük. Köyümüzde nar bahçesi kurduk. 2 yıl içinde nar fidanlarından meyve almaya başladık. O günden beri artık nar üretimiyle birlikte geri göç de başladı” dedi. Köylerinin 800 rakımlı olduğunu belirten Karakaş, ‘rakımın yük olması nedeniyle üretilen nar kalitelidir. Kilosunu 1 TL ye kadar satıyoruz. Fiyatlardan memnunuz.”

Nar ihraç eden ÜREGEN Firmasının sahibi Durmuş Akgün; “Rusya, Ukrayna, Romanya gibi ülkelere nar ihraç ediyorum. Bu gün tarihiyle saydığım ülkelerin pazarlarında Çağman Köyünün narları satılıyor. Çağman Köyünün narlarının ihracatında bir sıkıntı yaşamıyorum. Diğer yerlerden aldığım narları 60 kuruşa satarken Çağman Narını 1 TL ye rahat satıyorum. Çünkü bu köyün rakımı 800 metredir. Meyvelerin tadı ve kalitesi güzel olduğu için pazarlaması da kolay oluyor. Deniz sahiline yakın yerlerde meyvenin kabuk renginde alalıklar var. Güneşe ters olan yüzünde beyazlıklar var. Ama Çağman narında bu sorun yok” dedi.


Kaynak:http://www.nevsehirmedya.com/cagman-narinda-ihracat-sikintisi-yok-154177h.htm
Haber Eklenme:27.10.2011

Fidan çeşitlerimiz için tıklayınız

Fidan fiyatlarımız için tıklayınız