Font Boyutu

Son Haberler

Antalyada Örtü Altı Şeftali ve Nektarin Yetiştiriciliği

PDFYazdırePosta

Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Oymapınar beldesi Bucakşıhlar köyünde örtü altı şeftali yetiştiriciliği ve örtü altı nektarin yetiştiriciliği  denemesi başarılı oldu, ancak ürün düşük seviyede kaldı.

Manavgat'ın Bucakşıhlar köyünde yaşayan ziraat mühendisi İsmail Orman, örtü altı çilek yetiştiriciliğinin yanı sıra turfanda şeftali ve nektarin yetiştiriciliği denemesi yaptı. Orman, bu denemesiyle Manavgat'ta örtü altında şeftali ve nektarin yetiştirilebileceğini gösterdi. Örtü altında nektarin ve şeftali yetişmesine rağmen, ürün veriminin çok düşük olduğunu kaydeden Orman, "Örtü altı şeftali ve nektarin yetiştiriciliğinde başarılı olduk. Fakat istediğimiz ölçüde meyve alamadık. Çok düşük seviyede meyve aldık. Deneme ile Manavgat'ta örtü altı meyve üretiminin yapılabileceğini gösterdik." dedi.

Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre, ilçede 253 dekar alanda kontrollü tarım uygulaması yapılıyor. Bunun 26 dekarında ise örtü altı meyve ve sebze üretimi yapılıyor. Örtü altı üretiminde ise en fazla kavun, karpuz, nar ve çilek meyveleri yetiştirildiği ve 235 ton üretim yapıldığı belirtildi.

Antalya'nın batı bölgesinde, örtü altı sebze üretimi önplana çıkarken, doğu bölgesinde örtü altı meyve üretiminde son yıllarda kivi, avakoda, nar, erik, kayısı, karpuz, kavun, muz ve çilek meyve türleri yetiştiriciliği kendisini gösteriyor.

 

Haber Eklenme:02.11.2011

Kaynak: http://www.haberler.com/ortu-alti-nektarin-ve-seftali-uretimi-denemesi-3099863-haberi/

Şeftali fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Nektarin fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız

Meyve Fidanı fiyatlarımız için tıklayınız